Problemy z nocnym, zdrowym wypoczynkiem zgłasza coraz więcej osób. Brak snu to prawdziwa plaga. Co więcej, problemy ze snem generują rocznie straty dla gospodarki w Polsce, szacowane na blisko 9 miliardów złotych. W najnowszym raporcie "Sen Polaków. Straty dla gospodarki. Edycja 2024" UCE RESEARCH i platforma ePsycholodzy.pl stwierdza, że 41,4% Polaków jest niezadowolonych z jakości snu.

Przyczyny bezsenności

Bezsenność, czyli trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub wczesne budzenie się, może mieć wiele przyczyn. Związane są one tak z fizjologią, jak i z psychiką. Najczęstszymi są stres, nieprawidłowa higiena snu, choroby somatyczne i zaburzenia psychiczne. Problemy ze snem dotyczą nie tylko osób starszych, ale także aktywnych dorosłych oraz nastolatków.

Reklama

Niewłaściwa higiena snu

Dbałość o higienę snu jest kluczowa. Nie sprzyjają jej m.in.:

  • nieregularne godziny snu,
  • drzemki w ciągu dnia,
  • spożywanie kofeiny przed snem,
  • korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem,
  • niewygodny materac lub sypialnia
  • przejadanie się przed snem

Egipski rytuał sposobem na bezsenność

Jednym z polecanych sposobów na problemy z zaśnięciem i nocnymi pobudkami jest egipski rytuał snu. Mówi się, że był stosowany już w starożytnym Egipcie. Polega na owijaniu stóp chłodnymi, wilgotnymi tkaninami nasączonymi olejkami eterycznymi. Zasypianiu sprzyjają np. olejek lawendowy, rumiankowy, bergamotka i melisa. Olejki te wykazują właściwości uspokajające, przeciwlękowe i sedatywne, co pomaga w relaksacji i zasypianiu.

Chodzi o to, by przejść w stan głębokiego relaksu, który potem zamienia się w sen. Egipcjanie są przekonani, że delikatne schłodzenie stóp oraz aromaterapia tak wpływają na układ nerwowy, że wycisza się i sprzyja zasypianiu.