Ozempic to lek, który jest stosowany do leczenia cukrzycy typu 2. Zwiera substancję czynną (semaglutyd), o działaniu hipoglikemizującym, czyli obniżającym stężenie glukozy we krwi. Zmniejsza masę ciała i masę tłuszczową w wyniku zmniejszenia podaży kalorii, w tym hamowania łaknienia, również na pokarmy wysokotłuszczowe. To działanie - w połączeniu ze zmianami w stylu życia - prowadzi do redukcji masy ciała.
W 2021 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła Ozempic do stosowania w leczeniu otyłości u pacjentów z współwystępującą cukrzycą. Ozempic to lek wydawany na receptę. Należy kupować go wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.
Należy pamiętać, że nie jest to lek, który służy do redukcji masy ciała u osób bez cukrzycy. Przepisywanie go osobom otyłym bez istniejącej cukrzycy jest poza wskazaniami producenta. Stosowanie Ozempicu - szczególnie u osób, dla których nie jest on przeznaczony - może wiązać się z ryzykiem dla zdrowia. Jakie mogą być skutki uboczne i powikłania po stosowaniu leku Ozempic? Jakie są możliwe działania niepożądane? Kto nie powinien stosować Ozempicu?
Ozempic. Skutki uboczne i powikłania
Ozempic (semaglutyd) - jak każdy lek - może wywoływać skutki uboczne i powikłania. Decydując się na kurację Ozempiciem należy skonsultować je z lekarzem i wziąć je pod uwagę.
Bardzo częste skutki uboczne po stosowaniu Ozempicu:
- nudności,
- biegunkę,
- hipoglikemię.
Częste skutki uboczne po Ozempicu:
- wzdęcia,
- wymioty,
- zaparcia,
- bóle brzucha,
- zapalenie żołądka,
- refluks,
- zmęczenie,
- nadmiar gazów jelitowych,
- opóźnione opróżnianie żołądka,
- zwiększona aktywność amylazy.
Mogą pojawić się również inne skutki uboczne po stosowaniu Ozempicu:
- tachykardia,
- odbijanie,
- zaburzenia smaku,
- kamica żółciowa.
Możliwe powikłania po stosowaniu Ozempicu:
- Reakcje alergiczne - obrzęk twarzy, trudności w oddychaniu i wysypka skórna. Jeśli pojawią się takie objawy, należy natychmiast udać się do lekarza. Reakcja alergiczna na Ozempic może być niebezpieczna.
- Problemy z trzustką i nerkami - zgłaszano przypadki zapalenia trzustki, które w skrajnych przypadkach prowadziły do poważnych uszkodzeń narządu.
- Hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi) - może pojawić się w połączeniu Ozempicu z innymi lekami na cukrzycę, takimi jak insulina lub sulfonylomoczniki.
- Zwiększone ryzyko chorób tarczycy - w tym nowotworów. Obserwowano przypadki rozwoju raka tarczycy u pacjentów, którzy w przeszłości stosowali leki z tej samej grupy.
- Problemy sercowo-naczyniowe - odnotowano przypadki pacjentów, który zgłaszali przyspieszone tętno lub bóle w klatce piersiowej. Jednocześnie niektóre badania sugerują, że Ozempic może pomóc w redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego.
Ozempic. Działania niepożądane
Naukowcy z Chin w latach 2018–2022 przeprowadzili badania Ozempicu. Przeanalizowali działania niepożądane związane z przewodem pokarmowym po zastosowaniu semaglutydu. Wnioski wyciągnięto na podstawie 5 442 przypadków działań niepożądanych u 11 326 pacjentów. W badania uwzględniono wiek, płeć, masę ciała i źródło zgłoszeń.
Najczęstsze działania niepożądane po Ozempicu:
- nudności (2369 przypadków),
- wymioty (1338),
- biegunka (1195),
- zaparcia (663).
W przypadku 32,67 proc. zaobserwowano tzw. zdarzenia ciężkie ze strony układu pokarmowego, z czego 2,25 proc. przypadków zakończyło się śmiercią. Wśród czynników ryzyka wytypowano zaawansowany wiek oraz dużą masę ciała.
Średni czas do wystąpienia działań niepożądanych po Ozempiku wynosił:
- 23 dni dla najcięższych objawów,
- 6 dni dla umiarkowanych,
- 7 dni dla łagodnych.
Kto nie powinien stosować Ozempicu?
Ozempic to lek, który powinien być stosowany po konsultacji z lekarzem. Medyk powinien indywidualnie ocenić ewentualne ryzyko i korzyści ze stosowania Ozempicu. Stosowanie leku niesie ze sobą ryzyko powikłań u osób z chorobami serca, trzustki i nerek.
Przeciwwskazania do stosowania Ozempicu to:
- nadwrażliwość na substancję czynną (semaglutyd) lub jakąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w leku,
- cukrzyca typu 1,
- cukrzycowa kwasica ketonowa,
- ciężkie zaburzenia czynności nerek,
- retinopatia cukrzycowa.