Komu przysługuje wyjazd do sanatorium?
Wyjazd do sanatoriumprzysługuje każdemu ubezpieczonemu, który otrzyma skierowanie do lekarza. Na podstawie oceny stanu zdrowia lekarz decyduje o przyznaniu skierowania na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową. To okazja do skorzystania z profesjonalnej opieki medycznej oraz zabiegów indywidualnie dobranych do potrzeb pacjenta. Większość uzdrowisk jest ulokowanych w pięknym otoczeniu, co daje również możliwość spędzania czasu aktywnie na świeżym powietrzu.
Skierowanie do sanatorium. Co lekarz bierze pod uwagę?
Aby wyjechać do sanatorium należy zgłosić się do lekarza NFZ, który dokona oceny stanu zdrowia i wystawi skierowanie do sanatorium. Lekarz bierze pod uwagę:
- stan zdrowia pacjenta,
- przebieg choroby będącej wskazaniem do wyjazdu sanatorium,
- efekty przebytego w przeszłości leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej,
- wykorzystanie naturalnych surowców leczniczych w danym uzdrowisku,
- zdolność pacjenta to poruszania się i samodzielnej obsługi.
Choroby, z którymi nie można jechać do sanatorium
Nie wszyscy chorzy mają możliwość skorzystania z leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Oto lista przeciwwskazań do wyjazdu do sanatorium:
- ciąża i połóg;
- choroba zakaźna w fazie ostrej;
- stan chorobowy, w którym leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitacja uzdrowiskowa przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych mogłyby spowodować pogorszenie stanu zdrowia pacjenta;
- czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem 5 lat w przypadku: czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki oraz 12 miesięcy w przypadku innych nowotworów złośliwych od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyłączeniem leczenia hormonalnego.