Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnych, której projekt został opublikowany 9 sierpnia 2024 roku, przewiduje możliwość bezpłatnej konsultacji u optometrysty finansowanej ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. To jedna z wielu zmian, które mają na celu poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Wizyta u optometrysty będzie bezpłatna

Nowelizacja Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw mówi, że udzielana ambulatoryjnie porada optometrysty będzie bezpłatna. 9 sierpnia 2024 roku Ministerstwo Zdrowia udostępniło projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który został poddany konsultacjom publicznym. Proponowane zmiany są szeroko zakrojone i obejmują między innymi wprowadzenie możliwości bezpłatnych konsultacji okulistycznych. Obecnie za taką wizytę trzeba zapłacić około 200 zł.

W uzasadnieniu Ministerstwa Zdrowia możemy przeczytać, że proponowana zmiana jest związana z planowanym wprowadzeniem nowego świadczenia gwarantowanego w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w postaci porady optometrysty, dla którego wymóg skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie znajduje uzasadnienia.

Reklama

Koniec ze skierowaniami do psychologa

Pacjenci nie będą już musieli posiadać skierowania, aby skorzystać z porad psychologicznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia napisało, że w celu zwiększenia dostępności do świadczeń zdrowotnych, katalog usług psychologicznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia został poszerzony o możliwość udzielania porad bez konieczności posiadania skierowania. Rozwiązanie to jest zgodne z obowiązującymi już zasadami dotyczącymi konsultacji psychiatrycznych.

Reforma struktury oraz zasad kwalifikacji do sieci szpitali

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej przewiduje między innymi gruntowną reformę struktury i zasad funkcjonowania sieci szpitali, a także wprowadza rozwiązania sprzyjające konsolidacji podmiotów leczniczych. Ponadto nowelizacja przewiduje istotne zmiany w funkcjonowaniu Krajowej Sieci Onkologicznej.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl, część zmian wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, a niektóre od 1 stycznia 2025 roku.