Odpowiedni sen jest, obok właściwie zbilansowanej diety i aktywnego stylu życia, niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kładzenie się zbyt wcześnie lub zbyt późno spać może zakłócić zegar biologiczny i negatywnie wpłynąć m.in. na układ sercowo-naczyniowy.

Reklama

Niedobór i nadmiar snu mogą mieć negatywne skutki

Za mało snu może skutkować zmęczeniem i spadkiem energii, trudnościami w koncentracji i w podejmowaniu decyzji, a także problemami ze zdrowiem psychicznym, takimi jak depresja czy lęki. Niedobór snu może także zwiększać ryzyko chorób serca, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy udar mózgu oraz osłabiać odporność i wpływać na problemy z wagą prowadząc do nadmiernego jedzenia.

Reklama

Także nadmiar snu może mieć negatywne skutki dla zdrowia powodując, paradoksalnie, ospałość i uczucie zmęczenia. Może także odpowiadać za obniżenie energii i motywacji, a nawet za uczucie bezcelowości i braku chęci do aktywności. Wreszcie, zbyt duża ilość snu może wywoływać zaburzenia nastroju powodując np. uczucie przygnębienia. Osoby, które śpią zbyt dużo, mogą także odczuwać trudności w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Narażone są także na ryzyko otyłości.

Reklama

O której godzinie najlepiej kłaść się spać?

Naukowcy postanowili zbadać jaka jest najlepsza godzina na położenie się spać. Badanie prowadzili przez 6 lat. W tym czasie przeanalizowali przebieg snu i pracę serca 88 tys. osób. Wyniki badania opublikowano w międzynarodowym czasopiśmie kardiologicznym "European Heart Journal".

Okazało się, że w ciągu wspomnianych sześciu lat, 3172 badanych miało problemy sercowo-naczyniowe, w tym udary, zawały serca lub niewydolność serca. W największym stopniu dotyczyło to osób, które kładły się spać o północy lub po północy. Osoby chodzące spać po północy miały o 25 proc. wyższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia niż osoby, które zasypiały między godz. 22.00 a 22.59.

Co ciekawe, okazało się, że także zbyt wczesne chodzenie spać nie jest najlepsze dla zdrowia. Uczestnicy badania chodzący spać przed godz. 22.00 mieli wyższe ryzyko wystąpienia wspomnianych chorób o 12 proc. w stosunku do osób, które kładły się spać między godz. 22.00 a 22.59.

Wyniki obserwacji wskazują więc, że zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne chodzenie spać może zaburzać biologiczny zegar i wywoływać negatywne skutki dla zdrowia.

Naukowcy odkryli, że najlepszą porą na zaśnięcie - by zarazem odpowiednio się wyspać i chronić organizm przed chorobami serca - jest czas między godz. 22.00 a 23.00. Badanie wskazało, że odchylenia w 24-godzinnym cyklu mogą być szkodliwe dla zdrowia.