Nowe zasady realizacji recept rocznych

Nowe przepisy dotyczące wystawiania recept rocznych zostały wprowadzone w sierpniu i zaczęły obowiązywać od listopada ubiegłego roku. Zgodnie z nimi pacjent nie może już wykupić jednorazowo leków wypisanych na cały rok. Zmiana miała zapobiec marnowaniu leków, szczególnie tych refundowanych. Apteki są zobowiązane do wydania leków na maksymalnie 120 dni. Kolejne opakowania, zawierające porcję leków na następne 120 dni można wykupić dopiero po 90 dniach.

Tak jak wcześniej pacjent musi pamiętać również, że pierwsze opakowanie leku trzeba wykupić do 30 dni od daty wystawienia recepty. Inaczej farmaceuta będzie musiał wydać proporcjonalnie mniejszą liczbę opakowań. Kolejne porcje tego samego leku trzeba wykupić tej samej aptece.

Reklama

Kolejne zmiany w e-recepcie rocznej

Do końca lutego farmaceuci musieli sami wyliczać ile dawek leku mogą wydać pacjentowi zgodnie z nowymi zasadami. Przy konieczności wydania leków na 120 dni zdarzały się sytuacje problematyczne, gdy nie było jasne ile pełnych opakowań można sprzedać pacjentowi jednorazowo. Od 1 marca apteki mogą korzystać z systemu teleinformatycznego P1, który wylicza za nich odpowiednią liczbę dawek. Dla lekarzy oznacza to konieczność bardziej szczegółowego opisu dawkowania leku.

Reklama

Problemy z nowym systemem wystawiania e-recept

Nowy system miał być obowiązkowy od 1 kwietnia. W praktyce okazało się jednak, że sposób wypisywania recept w gabinetach lekarskich nie był jednoznaczny dla farmaceutów i wymagał aktualizacji. W związku z tym resort zdrowia zdecydował o wydłużeniu okresu przejściowego na dostosowanie się do przepisów do 8 maja.

- Od dnia 9 maja 2024 r. oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane – przez ich dostawców – do nowych wymagań, a personel medyczny korzystający z tych rodzajów oprogramowania powinien być przygotowany do stosowania się do tych wymagań - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Zmiany w e-receptach. Co to oznacza dla pacjentów?

Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia dla pacjentów wykupujących leki nic nie powinno się zmienić. Pytanie tylko czy gabinety lekarskie zdążą dostosować systemy do nowych zasad. Jeśli nie, to po zakończeniu okresu przejściowego może pojawić się problem z wystawieniem recepty rocznej.

- Po tym terminieplanowane jest uruchomienie w systemie informatycznym reguł odrzucających próby zapisu e-recepty wystawionej według dotychczasowego schematu dawkowania - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.