Rekord zakażeń dengą w Brazylii

Niedawno pisaliśmy o rekordowej liczbie zakażeń wirusem dengi w Argentynie. Z problemem zmaga się większość państw Ameryki Południowej, ale w Brazylii sytuacja jest wyjątkowo dramatyczna. Liczba prawdopodobnych zakażeń przekroczyła już 3 mln. Na stronie brazylijskiego Ministerstwa Zdrowia poświęconej chorobom tropikalnym dane uzupełniane są na bieżąco. W czwartkowe południe (polskiego czasu) było to dokładnie 3 062 181 przypadków.

Rośnie cały czas także liczba ofiar śmiertelnych. Jeszcze w poniedziałek wynosiła 1116, trzy dni później w czwartek było to już 1256. W przypadku kolejnych 1857 zgonów trwa śledztwo, czy przyczyną faktycznie był wirus dengi. Dla porównania, w całym 2023 r. było 1094 ofiar.

Reklama
Reklama

Liczba zakażeń jest największa w historii. Rząd zakłada, że liczba zakażonych może ostatecznie wynieść między 4 a 5 mln. To więcej niże we wszystkich państwach obu Ameryk w ubiegłym roku.

Pojawiły się wszystkie cztery typy wirusa

W Brazylii pojawiły się wszystkie cztery serotypy dengi.To o tyle niebezpieczne, że infekcja jednym typem wirusa nie daje ochrony przed zakażeniem trzema pozostałymi, a każde kolejne zakażenie zwiększa ryzyko poważnego przebiegu.

W lutym Brazylia jako pierwszy kraj na świecie uruchomiła program szczepień przeciwko dendze. Na razie szczepionka oferowana jest dzieciom w wieku 10-14 lat. Taka grupa wiekowa została wybrana ze względu na największe ryzyko poważnego przebiegu choroby.

Szczepionka Takeda produkowana jest w Japonii, ale brazylijska minister zdrowia zapowiedziała, że trwają prace, aby produkcja została uruchomiona w Brazylii. Na razie liczba dostarczonych dawek jest niewystarczająca w ocenie władz, ale z drugiej strony program cieszy się małym zainteresowaniem.

Denga - co o niej wiemy?

Denga to zakaźna choroba wirusowa wywoływana wirusem dengi, należącym do rodziny Flaviviridae, z rodzaju Flawiwirus (podobnie jak wirusy Zika, Zachodniego Nilu, kleszczowego zapalenia mózgu i wirus żółtej gorączki). Przenoszony jest przez komary, głównie z gatunku Aedes aegypti, zwane komarami tygrysimi.

Wirus występuje przede wszystkim w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, w krajach Azji Południowej, Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej.

W 80-90 proc. przypadkach choroba przebiega bezobjawowo, łagodny przebieg choroby dotyczy 10-15 proc. zakażonych, w pozostałych przypadkach choroba osiąga poważny stan, wymagający interwencji medycznej i hospitalizacji. Objawami są wysoka gorączka, ból głowy, bóle ciała, nudności, wysypka, następnie pojawiają się wymioty, niepokój, poważne osłabienie, silny ból brzucha, krew w wydzielinach i krwotoki wewnętrzne. Mogą wystąpić też poważne neurologiczne. Nieleczona denga może skończyć się zgonem.