9-letnia ofiara ptasie grypy

W Kambodży z powodu ptasiej grypy zmarł 9-latek. Testy na obecność wirusa wykazały obecność najbardziej niebezpiecznego szczepu wirusa ptasiej grypy - H5N1. Zarażony został także jego 16-letni brat.

Jak wykazało śledztwo, bracia zachorowali prawdopodobnie po zjedzeniu posiłku, na który składało się mięso padłych wcześniej kurczaków i kaczek, hodowanych przez ich rodziców. 9-letni chłopiec zmarł 8 lutego. Objawami choroby, jak podali kambodżańscy urzędnicy ds. zdrowia, były: gorączka, duszności, kaszel i utrata przytomności.

Reklama

Jego starszy brat, poddany testom w ramach rutynowej kontroli bliskiej rodziny, choć również okazał się zakażony, w momencie badania nie zgłaszał żadnych objawów. Członkom rodziny i osobom z najbliższego kontaktu podano szczepionkę przeciw grypie jako środek zapobiegawczy.

Reklama

Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do obywateli, aby "zachowali ostrożność w przypadku ptasiej grypy, ponieważ wirus H5N1 w dalszym ciągu zagraża zdrowiu naszych obywateli".

"W przypadku gorączki, kaszlu, kataru lub duszności oraz historii kontaktu z chorymi lub martwymi kurczakami w ciągu 14 dni przed wystąpieniem objawów nie należy odwiedzać zatłoczonych miejsc, a także zgłosić się na konsultację i badanie" - poinformowało MZ Kambodży.

W tym roku w Kambodży wykryto już cztery przypadki ptasiej grypy u ludzi. W sumie od 2023 r - 10. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmarło pięć osób, to najwięcej od 2015 r.

Przypadki wykrywane są też w Europie, od 2022 r. w Wielkiej Brytanii zarejestrowano pięć zachorowań.

Ptasia grypa - czym jest?

Wirusy grypy dzielą się na trzy typy: typ A, typ B i typ C. Pierwszy typ ma największą zdolność do mutacji, występuje u ludzi, a także u innych ssaków oraz ptaków. Podtypy wirusów grypy oznaczane są literami H i N oznaczającymi dwa białka: hemaglutyninę i neuraminidazę, przez które rozprzestrzenia się w organizmie żywiciela.

Wirusy grypy typu A1 dzielą się na 16 podtypów H i 9 podtypów N2. Wirusy podtypów H5 i H7 mogą wywoływać patogenną postać choroby. Najgroźniejszy jest szczep H5N1, wykryty po raz pierwszy w Azji w 1997 r.

Do tej pory spowodował śmierć setek milionów sztuk drobiu i zabił ptaki kilkuset dzikich gatunków. Jest groźny także dla ssaków, domowych i dzikich. W czerwcu ubiegłego roku w Polsce wirusa ptasiej grypy wykryto u kilkudziesięciu kotów w Polsce, dla znacznej części z nich skończyło się to zgonem.

Jest również groźny dla człowieka. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia do tej pory wirus H5N1 spowodował śmierć ponad 460 ludzi w ostatnich 20 latach. Jego śmiertelność wynosi ponad 50 proc. Z powodu wirusa H7N9 ptasiej grypy zmarło od 2013 r. ponad 616 osób, statystyki wykazują, że jego śmiertelność jest niższa, wynosi około 39 proc. Co najmniej 33 zgonu zostały spowodowane wirusem H5N6 (śmiertelność 39 proc.).​