NFZ stracił 13 mld zł na Polskim Ładzie
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny odpowiadał w Sejmie na pytania dotyczące zmian w sposobie pobierania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany są konieczne, bo jak przedstawił Konieczny, Narodowy Fundusz Zdrowia stracił po wprowadzeniu Polskiego Ładu 13 mld złotych i rząd szuka pomysłu, jak odzyskać pieniądze.
– Poprzez zmiany w tzw. Polskim Ładzie obciążono przedsiębiorców istotnymi kosztami i te pieniądze mogły poprawić system opieki zdrowotnej. Jednakże w listopadzie 2022 r. dokonano zmian redukujących dopłaty z budżetu państwa do NFZ o 13 mld zł. Przestano wówczas finansować w tej formie na przykład ratownictwo medyczne czy bezpłatne leki. Za to wszystko musiał płacić NFZ. Proste przywrócenie poprzednich form zbierania składki bez odpowiednich dopłat z budżetu państwa skutkowałoby znacznym uszczupleniem pieniędzy do dyspozycji płatnika. Są zatem analizowane różne sposoby zmiany i po ich zakończeniu natychmiast zostaną przedstawione założenia aktu prawnego – mówił Wojciech Konieczny.
Zmiany w składce zdrowotnej
— W imieniu pani minister Izabeli Leszczyny pragnę poinformować, że obecnie w Ministerstwie Zdrowia, w Departamencie Lecznictwa, prowadzone są analizy dotyczące możliwości i sposobu wdrożenia zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne, które są prowadzone w porozumieniu z Ministrem Finansów — informował wiceminister.
Resort zdrowia chce uprościć sposób pobierania składki. — Rozważane są różne możliwości dotyczące uproszczenia zasad naliczania składki, w tym poprzez ryczałtową podstawę oskładkowania. Przedmiotowe zmiany muszą być powiązane ze zmianami na poziomie prawa podatkowego – wyjaśniał Konieczny.
Zmiany w składce zdrowotnej były jednym z elementów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów". "Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych" - obiecywali politycy partii.
Punkt ten znalazł się też w umowie koalicyjnej, podpisanej przez ugrupowania tworzące obecny rząd. "Przywrócimy korzystne warunki do rozwoju działalności gospodarczej. Odejdziemy od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej" - brzmiało jedno z ustaleń.
Ministerstwo zdrowia nie informuje na razie kiedy zmiana ma wejść w życie, ani jaka ma być wysokość stawek.
W mediach od początku wieku. Pisał na różne tematy (od sportu po film), ale od kilku lat zajmuje się tym najważniejszym, czyli zdrowiem. Lubi wszelkie liczby, pracować na podstawie weryfikowalnych danych, zwłaszcza dotyczących zjawisk chorobowych. W dziennik.pl od września 2023 roku. Zdobywca III (za rok 2021) i IV (za rok 2022) nagrody w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku" w kategorii Internet. Prywatnie lubi rzeczy na literę k – koty (ma cztery), kuchnię, kino, książki i kawę.