Terapia wodorem może cofnąć proces starzenia

Od dawna znany jest dobroczynny wpływ wodoru na organizm człowieka. Najlżejszy z gazów jest skutecznym antyoksydantem, zapobiega szkodliwym działaniom wolnych rodników odpowiedzialnych m.in. za starzenie się i usprawnia działanie komórek. Picie wody bogatej w wodór czy wdychanie jego gazowej postaci może mieć działanie regeneracyjne, ale nie opracowano metody, która powodowałaby długotrwałe efekty takich terapii.

Chińscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym sprawdzili, że wodór nie tylko zatrzymuje procesy niszczenia i starzenia, ale także je cofa. Opracowali też znacznie skuteczniejszą terapię niż znane wcześniej. Wszystko za sprawą nanotechnologii i implantu dostarczającego wodór do organizmu ze skutecznością 40 tys. razu większe niż inne znane metody.

Reklama

Wyszli z założenia, że dwa główne powody starzenia się, to stan zapalny komórek i utrata zdolności regeneracyjnych organizmu postępujące z wiekiem.

Reklama

"Starzenie mikrośrodowiskowe, które powoduje utrzymujący się stan zapalny i utratę zdolności regeneracyjnych, jest główną przeszkodą w skutecznej naprawie tkanek u osób starszych" - piszą naukowcy w serwisie Nature Communications, w którym opublikowano ich badania. Przeprowadził je zespół kierowany przez He Qianjuna z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju i Tang Wei z Chińskiej Akademii Nauk.

"Ponieważ starzenie się spowoduje utratę funkcji regeneracyjnych komórek macierzystych, sprawdziliśmy, czy wodór może uratować potencjał regeneracyjny starzejących się komórek macierzystych, zapobiegając lub hamując ich starzenie. Odkryliśmy, że lokalne zaopatrzenie w wodór może przemodelować starzenie się mikrośrodowiska poprzez działanie przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe w różnych starzejących się komórkach dojrzałego szkieletu kości".

Wodór może leczyć choroby przewlekłe, w tym alzheimera

Badanie zostało przeprowadzone na strukturach kostnych szczurów mających 24 miesiące, co odpowiada ludzkiemu wiekowi 70 lat. Wykazało "szerokie spektrum działania przeciwstarzeniowego wodoru na różne komórki kostne, w szczególności przebudowę mikrośrodowiska i osłabienie wpływu starzejących się komórek na otoczenie".

W badaniach implant pozwalał na powolne i stałe uwalnianie wodoru do komórek przez tydzień. Dla porównania woda bogata w wodór daje taki efekt przez pół godziny.

"Wierzymy, że ciągłe dostarczanie wodoru będzie uniwersalną technologią przeciwstarzeniową, która może leczyć różne choroby związane ze starzeniem się, w tym zapobiegać i leczyć choroby takie jak choroba Alzheimera" - powiedział He Qianjun dla "South China Morning Post".

Naukowcy w podsumowaniu podkreślają nie tylko skuteczność tej metody, ale też niską toksyczność, łatwość metabolizowania i ogromny potencjał zastosowań klinicznych. Może to być krok w leczeniu chorób przewlekłych przyspieszających starzenie się.