Dorośli też powinni się regularnie szczepić

Szczepienia nie dotyczą wyłącznie dzieci. Nie ograniczają się też do szczepień sezonowych, jak w przypadku grypy czy - nie da się ukryć - także COVID-19. Jest spora grupa preparatów, które powinno się przyjmować w dorosłym życiu, zwłaszcza w przypadku osób starszych, z ograniczoną odpornością. Nie wszyscy o tym pamiętają lub nie chcą pamiętać.

Dlatego Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej we współpracy z Fundacją My Pacjenci opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Reklama

"Projekt ten w przystępnej formie prezentuje szczepienia osób dorosłych, będąc użytecznym narzędziem dla lekarzy, pielęgniarek, edukatorów i samych pacjentów. Kalendarz ma na celu promowanie świadomości szczepień jako ważnej części profilaktyki zdrowotnej" - czytamy na stronie PTMR.

Reklama

Kalendarz obejmuje informacje o konieczności wykonania szczepień ochronnych oraz ich powtarzania (jeśli to konieczne). Uwzględnia aktualne wytyczne, rekomendacje krajowe i międzynarodowe, a także rejestrację produktów. Stara się także uwzględniać ich dostępność dla pacjentów w Polsce. Został przygotowany tak, aby każdy mógł łatwo zorientować się w zakresie zalecanych dla niego szczepień, jest rzetelnym źródłem informacji dla lekarzy, zwłaszcza podstawowej opieki zdrowotnej, w zakresie szczepień pacjentów.

To nie koniec akcji. PTMR planuje rozwinięcie kalendarza o wersje dla osób z różnymi chorobami przewlekłymi.

Kalendarz szczepień dla dorosłych - jakie szczepienia?

Jednym z zalecanych szczepień dla dorosłych jest sezonowe szczepienie się przeciwko grypie. Dorośli powinni też pamiętać o przejmowaniu co 10 lat skojarzonego preparatu DTP przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi.

Seniorzy z kolei powinni pomyśleć o przyjęciu szczepionki przeciwko pneumokokom i wirusowi RSV. Z kolei osoby, które w dzieciństwie nie były szczepione przeciwko odrze, śwince i różyczce powinny przyjąć szczepionkę skojarzoną MMR. Podobnie jest w przypadku ospy wietrznej, preparat powinny przyjąć osoby, które się nie zaszczepiły wcześnie i jednocześnie nigdy nie chorowały.

Pełny wykaz zalecanych (nie obowiązkowych) szczepień dla dorosłych znajdziesz na ilustracji poniżej oraz na stronie ptmr.info.pl/szczepienia.

Materiały prasowe / Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej