Nowa szczepionka i sporo zamieszania

Od 6 grudnia można się szczepić kolejną dawką szczepionki przeciwko COVID-19. To szczepionka białkowa podjednostkowa (a więc oparta na bardziej tradycyjnej technologii niż nowsza mRNA) Nuvaxovid firmy Novavax zaktualizowana pod wciąż dominujący podwariant koronawirusa oznaczony symbolem XBB.1.5. i nazywany Krakenem.

Od początku sprawa budziła sporo kontrowersji. Lekarze zwracali uwagę m.in. na zbyt małą liczbę szczepionek i niewielką liczbę aptek, w których można się szczepić.

Reklama
Reklama

Pierwszego dnia na szczepienie zapisało się niemal 70 tys. osób. Jednak wtedy dostępnych było zaledwie 10 tys. sztuk preparatu firmy Novavax (zasoby dotychczasowych szczepionek są wciąż bardzo duże). Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Iwona Kania zapewniała wtedy, że Polska ma zapewnioną dostawę na 210 tys. nowych szczepionek, a "kolejna dostawa przewiduje 200 tys.".

Pulę zwiększyła nowa minister zdrowia Izabela Leszczyna o kolejne 200 tys.

Zwiększa się również liczba placówek, w których można się zaszczepić. Przypomnijmy, od 1 grudnia mogą to robić apteki i POZ-y, które podpisały umowę na prowadzenie szczepień. Narodowy Fundusz Zdrowia 19 grudnia poinformował, że umowę taką podpisało już prawie 600 placówek.

Zmienia się sposób rejestracji

Ważna zmiana, która wejdzie w życie 22 grudnia, dotyczy sposoby rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19. Jeszcze przez kilka dni można zapisywać się na kilka sposobów, stosowanych od dawna:

  • przez aplikację mojeIKP,
  • bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień - przychodni POZ lub aptece,
  • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.
  • przejście przez IKP do e-rejestracji,
  • przez bezpłatną infolinię 989 w godz. 7.00-20.00 (ta opcja została przedłużona).

Na terminy szczepień przeciw COVID-19 przypadające po 22 grudnia będzie się można zapisać na trzy sposoby (ale zmiana zacznie obowiązywać już 20 grudnia)

  • przez kontakt z punktem szczepień: przychodnią POZ lub apteką,
  • przez aplikację mojeIKP,
  • przez infolinię 989.

Punkty szczepień znajdziesz w odpowiedniej zakładce na stronie pacjent.gov.pl.