Izabela Leszczyna nową minister zdrowia

W rządzie Donalda Tuska stanowisko minister zdrowia ma objąć Izabela Leszczyna. Od pięciu kadencji, czyli nieprzerwanie od 2007 r., jest posłanką, nie ma wykształcenia medycznego, nie pełniła też żadnej funkcji związanej z systemem ochrony zdrowia.

Za czasów rządów PO-PSL przez dwa lata była wiceminister finansów, nadzorowała pracę kilku departamentów, m.in. Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego i Biura Edukacji Finansowej.

Reklama

W Sejmie VIII kadencji (lata 2015-2019) pracowała w Komisji Finansów Publicznych, była też szefową Podkomisji stałej do monitorowania wykorzystania środków unijnych. W kolejnej kadencji Sejmu była zastępcą przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych.

"W Sejmie starałam się być skutecznym i merytorycznym posłem, a pełniąc funkcję wiceministra finansów przekonywałam ludzi, że warto płacić podatki i nadzorowałam regulacje dedykowane rynkowi finansowemu (banki, giełda, zakłady ubezpieczeniowe)" - pisała Leszczyna na swojej stronie internetowej.

- Nie ma zasady, żeby ministrem zdrowia był lekarz. MZ to jest przede wszystkim zarządzanie gigantycznym budżetem. Chcemy mieć lekarzy w szpitalach, a do zarządzania od strony finansowej potrzebujemy ludzi, którzy mają niemal kompetencje ministra finansów - wyjaśniał Donald Tusk swój wybór kilka dni przed zaprzysiężeniem.

Izabela Leszczyna była nauczycielką polskiego

Izabela Leszczyna urodziła się 3 września 1962 w Częstochowie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a następnie studia podyplomowe z filozofii i etyki na Akademii Pedagogicznej w Krakowie, z dydaktyki na Uniwersytecie Gdańskim, z konstruowania programów nauczania w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie, z zarządzania jakością na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz z finansów publicznych na SGH. Pracowała jako nauczyciel, uczyła języka polskiego w podstawówce, była konsultantką w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.

O swojej rodzinie tak pisze na swojej stronie: "Mam córkę Kasię, która w maju 2005 r. dzielnie stawiła czoła nowej maturze w IV LO im. H. Sienkiewicza, a w 2010 roku skończyła psychologię w warszawskiej SWPS. Mieszka i pracuje w Warszawie. Mój mąż jest informatykiem. To dzięki niemu stałam się fanką Internetu i ta fascynacja trwa nieprzerwanie od wielu lat".

Reklama

"Najaktywniejszym członkiem rodziny zawsze była Mama, choć sama niewidoma, przez lata pracowała społecznie i wspierała organizację różnych form pomocy dla środowiska niewidomych okręgu częstochowskiego. Dzisiaj jako osiemdziesięcioletnia seniorka jest wielkim autorytetem dla całej naszej rodziny" - zaznacza Leszczyna.

Z oświadczenia majątkowego Leszczyny wynika, że ma 40 tys. zł oszczędności, jest współwłaścicielką częstochowskiego mieszkania o powierzchni 85 m kw i wartości 400 tys. zł oraz samochodu marki Seat z 2017.