39 zgonów na COVID-19 w Polsce

Na początku maja Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła koniec pandemii koronawirusa na świecie. W Polsce ostatnie obostrzenia zniknęły w lipcu wraz z zakończeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Tymczasem COVID-19 wciąż zbiera całkiem poważne żniwo. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią o 39 ofiarach śmiertelnych!

Reklama

Tak źle nie było nawet w czasie wiosennej fali zakażeń, kiedy liczba dziennych zakażeń przekraczała 5 tys., czyli kilka razy więcej niż teraz. Ostatnio takie liczby oglądaliśmy ponad rok temu. W październiku 2022 r. MZ informowało o ponad 40 ofiarach śmiertelnych.

Reklama

32 zgony z ostatniej doby wynikały wyłączenie z powodu COVID-19. Siedem ofiar miało choroby towarzyszące.

Liczba ofiar koronawirusa w Polsce

W sumie od początku pandemii koronawirusa zmarło w Polsce 119 792 osób. Do tego trzeba doliczyć znacznie większą liczbę tzw. nadmiarowych zgonów, czyli ofiar spowodowanych tym, że w czasie pandemii system ochrony zdrowia stał się niewydolny.

Polska niestety zajmuje czołowe miejsce w tym zestawieniu. W ubiegłorocznym raporcie OECD zaprezentowano dane, z których wynikało, że w przeliczeniu na milion mieszkańców w Polsce odnotowano prawie 6 tys. dodatkowych ofiar pandemii. Dla porównania — w Niemczech było to ponad 2 tys., a w Szwecji około 700. Gorzej wypadły jedynie Rumunia i Bułgaria.