Kolejny podwariant koronawirusa
Trwa kolejna fala koronawirusa. Nie tylko w Polsce, ale też wielu krajach świata. Wirus nie jest już tak niebezpieczny jak kiedyś, ale uwagę ekspertów zawsze zwracają kolejne jego mutacje. Jeszcze do niedawna najpowszechniejsze były dwa podwarianaty Omikronu - EG.5, nazywany Eris oraz BA.2.86, ochrzczony mianem Pirola.
Teraz na horyzoncie pojawił się kolejny, oznaczony symbolem HV.1. W Stanach Zjednoczonych wypiera dotychczasowe. Wg najnowszych danych opublikowanych przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom, nowy podwariant odpowiada już za 25 proc. nowych przypadków COVID-19. Jeszcze w sierpniu jego udział wynosił kilka procent. EG.5 powoduje obecnie 22 proc. przypadków, to spadek o kilka pkt proc. w porównaniu do wcześniejszego raportu.
Choć szybkość jego rozprzestrzeniania się jest większa niż w przypadku wcześniejszych podwariantów, to nie ma podstaw sądzić, aby powodował cięższy przebieg choroby.
Nie ma jeszcze danych mówiących o jego obecności w Polsce, ale jest to tylko kwestią czasu.
Podwariant HV.1 - objawy
Objawy zakażenia podwariantem HV.1 nie różnią się szczególnie od tych towarzyszących wcześniejszym mutacjom. Infekcja może przypominać przeziębienie czy inne łagodne choroby dróg oddechowych.
Najczęściej wymienia się takie dolegliwości:
- gorączka,
- dreszcze,
- kaszel,
- ból gardła,
- katar,
- ból głowy.
Mogą się pojawić także:
- duszności lub trudności w oddychaniu,
- zmęczenie,
- bóle mięśni,
- nudności lub wymioty,
- biegunka,
- zapalenie spojówek,
- utrata smaku lub węchu.
Koronawirus w Polsce - ponad tysiąc zakażeń
W Polsce cały czas rośnie liczba zakażeń. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia, z 31 października, mówią o 1104 nowych przypadkach COVID-19. To najwięcej od kwietnia, kiedy ustępowała poprzednia fala koronawirusa.
Minionej doby z powodu COVID-19 zmarła jedna osoba.
Rekordowa dzienna liczba zakażeń w naszym kraju to ponad 50 tys. Miało to miejsce pod koniec stycznia 2022 r., w czasie piątej fali.
Od początku pandemii na COVID-19 zachorowało w Polsce 6 534 038 osób. Zmarło 119 686 z nich.