Witamina B to cała grupa witamin. Składa się na nią wiele różnych rodzajów witaminy B, z których każda pełni ważne role w organizmie.

Witaminy z grupy B – tiamina, ryboflawina, biotyna, kwas foliowy. Za co odpowiadają?

Podczas gdy witamina B1 (tiamina) pomaga w przekształcaniu węglowodanów z pożywienia w energię i jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, witamina B2 (ryboflawina) jest niezbędna do przekształcania substancji odżywczych takich jak tłuszcze, białka i węglowodany w energię. Pomaga też w utrzymaniu zdrowej skóry i wzroku.

Reklama

Witamina B3 (niacyna) odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek i pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry i układu nerwowego zaś witamina B5 (kwas pantotenowy) jest niezbędna do syntezy kwasów tłuszczowych i cholesterolu. W przemianie aminokwasów i produkcji hormonów takich jak insulina i serotonina bierze udział witamina B6 (pirydoksyna), a witamina B7 (biotyna) jest niezbędna m.in. do zdrowego wzrostu i funkcjonowania skóry, włosów i paznokci. Witamina B9 (kwas foliowy) jest niezbędna do produkcji i naprawy DNA i jest szczególnie istotna dla kobiet w ciąży, ponieważ pomaga w rozwoju płodu. Jednym z niezwykle ważnych rodzajów witaminy B jest witamina B12. Za co odpowiada?

Reklama

Witamina B12 – jaką pełni rolę w organizmie?

Witamina B12, inaczej nazywana kobalaminą, jest niezbędna do produkcji czerwonych krwinek w szpiku i utrzymania zdrowego układu nerwowego, ponieważ pomaga w tworzeniu osłonek mielinowych wokół nerwów, co zwiększa efektywność przewodzenia impulsów nerwowych. Ponadto, w połączeniu z innymi witaminami takimi jak kwas foliowy witamina B6, witamina B12 pomaga w przekształcaniu homocysteiny, która jest szkodliwą substancją, w metioninę, aminokwas niezbędny dla organizmu.

Co więcej, dzięki niej możliwa jest synteza DNA. Witamina B12 jest niezbędna do produkcji DNA - fundamentalnego procesu zachodzącego w organizmie. Witamina ta wpływa także na zdrową skórę, włosy i paznokcie oraz pracę mózgu. Witamina B12 odgrywa bowiem dużą rolę w funkcjach poznawczych i jest związana z procesem myślenia, pamięcią i nastrojem.

Jak objawia się brak witamin B12?

Jak rozpoznać niedobór witaminy B12? Charakterystyczną konsekwencją niedoboru witaminy B12 jest niedokrwistość. U jej podłoża leżą zaburzenia syntezy DNA w komórkach układu czerwonokrwinkowego. To z kolei może wywoływać m.in. osłabienie, permanentne zmęczenie, problemy z koncentracją i bladość.

Niedobór witaminy B12 a objawy neurologiczne

Tak, niedobór witaminy B12 może objawiać się różnymi objawami neurologicznymi. Mogą to być m.in. zaburzenia sensoryczne takie jak parestezje (mrowienie, drętwienie) w kończynach, trudności w koordynacji ruchowej czy tzw. hipotonia mięśniowa, drżenie mięśni i drgawki.

Przy niedoborze witaminy B12 wystąpić może także upośledzenia funkcji poznawczych takie jak słabsza pamięć i koncentracja lub zaburzenia myślenia. Niedobór witaminy B12 może także skutkować depresją i problemami psychicznymi takimi jak zaburzenia nastroju, depresja, drażliwość i problemy psychiczne. Może też prowadzić do osłabienia i problemów ze wzrokiem w postaci np. zmian w polu widzenia.

Jak szybko podnieść poziom witaminy B12?

Witamina B12 "wypłukiwana" jest z organizmu zwłaszcza przez alkohol i nikotynę.

By w krótkim czasie uzupełnić niedobór witaminy B12 należy spożywać produkty takie jak mięso (szczególnie wątróbka i podroby), a także ryby, jaja i nabiał. Osoby na diecie wegetariańskiej lub wegańskie mogą rozważyć spożycie produktów wzbogaconych w witaminę B12 lub suplementację. Suplementy witaminy B12 dostępne są w różnych formach takich jak tabletki, kapsułki, płyny i zastrzyki, a ich dawkowanie zależy od stopnia niedoboru i zaleceń lekarza.

Warto pamiętać, że samoleczenie niedoboru witaminy B12 może być niebezpieczne. W pierwszej kolejności należy wykonać badanie i zmierzyć poziom witaminy B12 w organizmie, a następnie skonsultować się z lekarzem.