Czy po weekendzie masz trudności z powrotem do swoich obowiązków? Możliwe, że doświadczasz zjawiska o nazwie "social jet lag”. Dowiedz się na czym ono polega. Żeby dobrze zrozumieć to zjawisko warto odnieść się do lepiej znanego zjawiska, jakim jest jet lag.

Reklama

Co to jest jet lag?

Jet lag, znany również jako "zespół zmiany strefy czasowej" lub "zespół zmiany czasu", to zaburzenie rytmu dobowego organizmu, które występuje po podróży przez różne strefy czasowe, zwłaszcza w kierunku na wschód lub zachód.

Social jet lag – co to takiego?

Social jet lag to termin używany do opisania efektu, który powstaje, gdy nasze codzienne rytmiczne wzorce snu i aktywności różnią się między dniem roboczym (lub szkolnym) a dniem wolnym takim jak weekend. Social jet lag oznacza więc zaburzenie rytmu dobowego pod wpływem czynników społecznych i najczęściej dotyczy dni wolnych od pracy.

Reklama

W przypadku social jet lag ludzie często kładą się spać wcześniej w ciągu tygodnia z powodu pracy, szkoły i innych zobowiązań, a następnie w weekendy próbują nadrobić zaległości w spaniu, kładąc się spać i wstając później. Ta nieregularność w cyklach snu i aktywności może niestety prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i negatywnie wpływać na samopoczucie.

Social jet lag – jakie ma skutki dla zdrowia?

Weekendowe nawyki wielu osób całkowicie zaburzają ich naturalny zegar biologiczny. Tendencja do regularnego snu w ciągu tygodnia i zmiana tego wzorca w weekend ma negatywny wpływ na zdrowie i może powodować przyrost masy ciała, a nawet zwiększać ryzyko wystąpienia depresji, nowotworów, chorób serca i schorzeń przewlekłych.

Długoterminowe występowanie social jet lag może być więc niebezpieczne dla zdrowia. Z tego względu ważne jest, by dbać o regularny rytm snu i starać się utrzymać spójny harmonogram aktywności niezależnie od dnia tygodnia.