- Rehabilitacja kardiologiczna w sanatorium – dla kogo?
- Jakie zabiegi oferowane są w sanatoriach kardiologicznych?
- Sanatoria kardiologiczne – gdzie się znajdują?
- Ciechocinek – tężnie i fontanny
- Kołobrzeg – wypoczynek nad samym morzem
Pobyt w sanatorium kardiologicznym to dobra okazja do leczenia schorzeń takich jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca czy przewlekła choroba niedokrwienna. W jakich miejscowościach znajdują się sanatoria zajmujące się leczeniem schorzeń i chorób serca?
Rehabilitacja kardiologiczna w sanatorium – dla kogo?
Z programu rehabilitacji kardiologicznej mogą skorzystać osoby z chorobą niedokrwienną serca, np. po zawale serca lub bez przebytego zawału, leczone angioplastyką wieńcową, po operacjach pomostowania aortalno-wieńcowego, czyli operacji bypass, a także po chirurgicznym leczeniu wad zastawkowych, osoby z niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym czy po wszczepieniu rozrusznika lub kardiowertera-defibrylatora (ICD).
W ramach profilu leczone są także takie schorzenia jak następstwa zapalenia mięśnia sercowego, wsierdzia lub osierdzia, kardiomiopatie, zmiany zwyrodnieniowe i pozapalne mięśnia sercowego, a także wady serca i stany po operacjach wad zastawkowych serca.
Jakie zabiegi oferowane są w sanatoriach kardiologicznych?
W sanatoriach specjalizujących się w chorobach serca można poddać się m.in. wzmacniającym zabiegom uzdrowiskowym, które pozwalają zadbać o swoje zdrowie - także pod okiem wykwalifikowanych lekarzy, dietetyków i edukatorów. Zabiegi lecznicze oferowane w tego typu placówkach to także m.in. zabiegi lecznicze z zakresu fizykoterapii oraz balneoterapii.
Kuracjusze mogą liczyć na kinezyterapię, czyli zajęcia ruchowe, podczas których fizjoterapeuci pokazują, jaki rodzaj aktywności fizycznej jest najlepszy dla konkretnej osoby. Inne mogą być ćwiczenia wskazane dla osób po zawale, a inne osobom po operacji wszczepienia rozrusznika czy by-passów.
Osoby z chorobami kardiologicznymi często mają dostęp w sanatorium do zajęć ogólnie usprawniających, a także zwiększających ruchomość klatki piersiowej i wzmacniających mięśnie oddechowe. Regularne ćwiczenia, dobra kondycja fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała zwiększają bowiem skuteczność takich metod leczenia jak farmakoterapia czy leczenie zabiegowe.
Wiele sanatoriów oferuje diagnostykę, indywidualny program farmakologiczny i stosowną rehabilitację, a także zabiegi uzdrowiskowe, program zajęć fizycznych i spotkań edukacyjnych w zakresie prozdrowotnego stylu życia. Nierzadko oferowane są także treningi radzenia sobie ze stresem, sesje relaksacyjne czy muzykoterapia.
Sanatoria kardiologiczne – gdzie się znajdują?
Uzdrowiska zajmujące się leczeniem tych schorzeń znajdują się m.in. w Ciechocinku, Dąbkach, Inowrocławiu, Kołobrzegu, Kudowie-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Rabce-Zdrój, Nałęczowie, Świnoujściu, Sopocie, Szczawnicy i Ustroniu.
Ciechocinek – tężnie i fontanny
Słynna uzdrowiskowa miejscowość Ciechocinek oferuje kuracjuszom także Park Zdrojowy, a w nim pijalnię wód mineralnych w pawilonie w stylu szwajcarskim. Ponadto, w miejscowości znajduje się także muszla koncertowa w stylu zakopiańskim, znana fontanna "Jaś i Małgosia", tężnie projektu Jakuba Graffa uznane za zabytek myśli technicznej i fontanna "Grzybek” z 1925 roku.
Kołobrzeg – wypoczynek nad samym morzem
Już samo nadmorskie położenie miasta może być dużą atrakcją dla wielu osób z innych części kraju. Kołobrzeg oferuje nie tylko dostęp do plaży, molo i parki, ale także latarnię morską i promenadę. W mieście można także odwiedzić Muzeum Minerałów.
Szczawnica – dla miłośników górskich krajobrazów
Szczawnica położona jest nad potokiem Grajcarkiem, na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego. W Szczawnicy znajduje się m.in. pijalnia wód mineralnych, Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy oraz Park Górny i Dolny w Szczawnicy. Miłośnicy przyrody mogą odwiedzić wąwóz Homole i wodospad Zaskalnik w rezerwacie przyrody, a także Muzeum Pienińskie.