Jak podaje Britannica, Światowy Dzień Serca został ustanowiony w 1999 r. przez Światową Federację Serca (WHF) wraz z WHO i przypada na 29 września. Jego głównym celem jest upowszechnianie wśród społeczeństwa, pracowników ochrony zdrowia, różnych instytucji i władz, podstawowej wiedzy o chorobach serca i naczyń oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki poprzez promowanie zdrowego stylu życia.

Reklama

Jak przypominają eksperci w informacji prasowej przysłanej PAP, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) uznaje Polskę za kraj o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Przyczyniają się do tego statystyki - z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera u nas prawie dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Każdego roku niemal 75 tys. osób w Polsce doświadcza udaru mózgu, a 80 tys. zawału serca.

Choroby serca częściej dotykają kobiet

Choroby układu krążenia są największym zagrożeniem życia w Polsce i stanowią najważniejszą przyczynę umieralności. Częściej dotykają kobiet. W 2020 r. były one przyczyną 41 proc. wszystkich zgonów kobiet i 33 proc. wszystkich zgonów mężczyzn. Ogółem choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za około 37 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju.

Podczas pandemii zauważyliśmy wzrost zgonów z powodu chorób układu krążenia o prawie 17 proc. W Polsce ponadto w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano zmniejszenie długości życia o dwa lata, a za znaczną część tego spadku miałyby odpowiadać właśnie choroby układu krążenia - podkreśla prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu, cytowany w informacji prasowej.

Reklama

Najczęstsze choroby serca w Polsce

Najczęściej występującym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia w naszym kraju i na świecie są zaburzenia lipidowe. Problem dotyczy nawet 21 milionów osób w Polsce (ponad 60 proc. populacji dorosłej, a w wieku powyżej 65 roku życia nawet 70 proc. osób). Dodatkowo świadomość występowania tego czynnika ryzyka jest bardzo niska - tylko 2 osoby na dziesięć wiedzą, jaki jest ich poziom cholesterolu całkowitego i/ lub tzw. złego cholesterolu (LDL). Nadal jest niska świadomość, że to główna przyczyna zawałów serca i udarów mózgu. Dlatego rok 2023 został ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wraz z Polskim Towarzystwem Lipidologicznym Rokiem Walki z Hipercholesterolemią.

Kolejnym bardzo rozpowszechnionym czynnikiem ryzyka zawałów i udarów jest nadciśnienie tętnicze. Choruje na nie niemal co trzeci dorosły Polak (31 proc.), natomiast na choroby serca takie jak: choroba niedokrwienna serca (w tym zawał serca), wada zastawki serca, niewydolność serca, migotanie przedsionków serca i miażdżyca, cierpi co ósmy mieszkaniec naszego kraju.

Jak zapobiegać śmierci z powodu choroby serca?

Eksperci PTK podkreślają, że dokonując niewielkich zmian w stylu życia można by zapobiec aż 80 proc. przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego ważna jest edukacja i budowanie świadomości społeczeństwa o potencjalnych źródłach zagrożeń.

Specjaliści planują edukować na ten temat w niedzielę 1 października br. podczas pikniku edukacyjno-zdrowotnego, organizowanego w ramach obchodów Światowego Dnia Serca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Odwiedzający piknik będą mogli od godziny 10.00 skorzystać między innymi z konsultacji kardiologicznych i porad dietetycznych, zmierzyć ciśnienie tętnicze, zbadać stężenia glukozy i cholesterolu we krwi. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami, dla młodszych i starszych. Prowadzone będą również rozmowy o nadciśnieniu tętniczym, udarach, nadwadze, otyłości, zdrowej diecie i wielu innych ważnych dla zdrowego serca tematach.