Podwariant Pirola coraz powszechniejszy

Koronawirus przestał być globalnym zagrożeniem zdrowotnym, ale tak jak w poprzednich latach, koniec sezonu wakacyjno-urlopowego stanął pod znakiem wzrostu zachorowań na COVID-19. Wirus cały czas ewoluuje i choć od dłuższego czasu dominuje jeden wariant Omikron, to cały czas pojawiają się jego kolejne podwarianty. Obecnie uwagę ekspertów zwracają dwa, jednym z nich jest BA.2.86, ochrzczony mianem Pirola.

Reklama

Zaczyna być obecny w coraz większej liczbie pastw zachodniej Europy. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) stwierdziła niedawno, że ​​rzadkie przypadki szczepu BA.2.86 wykrywane są już w większości regionów kraju, a oczekuje się, że "wskaźniki wzrosną wraz z nadejściem zimniejszych miesięcy, gdy ludzie będą częściej przebywać w pomieszczeniach zamkniętych".

Nie stwierdzono na razie zgonu z powodu zakażenia tym podwariantem, ale na 48 przypadków wykrytych w Wielkiej Brytanii 10 wymagało hospitalizacji.

W Polsce oficjalnie nie potwierdzono obecności Piroli, ale wykrycie tego podwariantu to kwestia czasu. Jak uczy doświadczenie, coraz powszechniejszy w Wielkiej Brytanii nowy wariant czy podwariant po kilku tygodniach coraz mocniej zaznacza swoją obecność u nas. Warto więc zwracać uwagę na nietypowe objawy towarzyszące infekcji dróg oddechowych.

Pirola - nietypowy objaw

Reklama

W brytyjskiej aplikacji ZOE Health Study zbierane są dane od osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, dzięki czemu jej obszerna baza pozwala wskazać, jakie objawy w danym momencie występują najczęściej.

Najnowsze dane pokazują, że chorzy zgłaszają przede wszystkim takie dolegliwości jak zatkany nos, ból głowy, zmęczenie, ból gardła i kichanie. To objawy typowe dla zakażenia koronawirusem występujące od początku pandemii.

Jednak z danych ZOE Health Study można wyczytać, że mogą się też pojawić symptomy "niestandardowe", które mogą wskazywać na COVID-19, co może być pomocne przy dylemacie, czy jednak nie mamy do czynienia z tzw. zwykłym przeziębieniem.

Te mniej oczywiste sygnały ostrzegawcze to:

  • wysypka,
  • zmiany w jamie ustnej lub na języku,
  • czerwone i obolałe palce u rąk i nóg,
  • biegunka,
  • chrypka,
  • zaczerwienienie i swędzenie oczu.

Jeżeli doświadczasz podobnych objawów i towarzyszy temu podwyższona temperatura, to zostań w domu i skonsultuj się z lekarzem. Warto też pomyśleć o sezonowym zaszczepieniu się przeciwko grypie.