Dziennik Gazeta Prawana logo

Wiemy, ile kosztują studia lekarskie "u Rydzyka". Tanio nie jest

21 września 2023, 10:18
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
pieniądze, złoty
Ile wynosi czesne na kierunku lekarskim "u Rydzyka"?/Shutterstock
W październiku na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, czyli uczelni założonej przez Tadeusza Rydzyka, ruszają studia na kierunku lekarskim. Nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na czesne.

Uczelnia Rydzyka i wydział lekarski - ile kosztuje semestr?

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu to kolejna uczelnia w Polsce, która zyskała prawo kształcenia lekarzy. To efekt wprowadzenia w tym roku przepisów oświatowych, które obniżyły wymogi dla placówek chcących uczyć przyszłych medyków.

Na stronie internetowej Akademii można znaleźć szczegółowe informacje na temat kierunku lekarskiego. Uwagę zwraca zwłaszcza wysokość czesnego. To 19,5 tys. zł za semestr.

Dla porównania: opłata za semestr studiów I roku na kierunku prawniczym wynosi w toruńskiej uczelni 2 250 zł. Semestr stacjonarnych studiów informatycznych kosztuje 2 tys., a semestr na kierunku pielęgniarskim 2,1 tys. 

AKSiM informuje, że studenci odbywający kształcenie na kierunku lekarskim mogą ubiegać się o kredyt w Banku Pekao S.A.

Kandydat musi być wrażliwy, odpowiedzialny i cierpliwy

"Koncepcja kształcenia studentów na kierunku lekarskim przygotowana przez AKSiM jest zgodna z aktualnymi potrzebami rynku pracy. Odpowiada na bieżącą sytuację społeczno-demograficzną w Polsce i Europie, gdyż zawód lekarza został wymieniony jako jeden z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce (a deficyt ten wykazuje się ciągłą tendencją wzrostową)" - informuje Akademia i zaznacza, że "kształci i formuje do poszanowania ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci".

"Oferta studiów na kierunku lekarskim jest adresowana do osób, które chcą wykonywać w przyszłości zawód wielkiego zaufania społecznego, ratować zdrowie i życie. Kandydat na studia lekarskie jest wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka, szczególnie osoby cierpiącej, empatyczny, odpowiedzialny, cierpliwy, chętny do ciągłego uczenia się i pogłębiania zdobytej wiedzy" - czytamy na stronie uczelni.

Studia są sześcioletnie. Po ich zakończeniu absolwent jest przygotowany do pracy w:

  • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej,
  • instytucjach badawczych,
  • ośrodkach badawczo – rozwojowych,
  • instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej.
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Adrian Dąbek
Adrian Dąbek

W mediach od początku wieku. Pisał na różne tematy (od sportu po film), ale od kilku lat zajmuje się tym najważniejszym, czyli zdrowiem. Lubi wszelkie liczby, pracować na podstawie weryfikowalnych danych, zwłaszcza dotyczących zjawisk chorobowych. W dziennik.pl od września 2023 roku. Zdobywca III (za rok 2021) i IV (za rok 2022) nagrody w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku" w kategorii Internet. Prywatnie lubi rzeczy na literę k – koty (ma cztery), kuchnię, kino, książki i kawę.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraChoruje nawet co trzeci dorosły. Ten cichy zabójca serca może nie dawać żadnych objawów »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj