- Ból szyi, dolnej i środkowej części pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości przewlekłych u dorosłych. Mogą wynikać z braku aktywności fizycznej czy z nadmiernych obciążeń, jakim codziennie poddajemy kręgosłup i stawy. Zlekceważenie bólu i objawów dysfunkcji może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie – podkreślił NFZ.

Reklama

Wśród przyczyn bólów kręgosłupa można wyróżnić nieprawidłową pozycję ciała, nadwagę lub otyłość, wielogodzinną pracę przy komputerze, niską aktywność fizyczną, dolegliwości pourazowe i stany zapalne w organizmie. Do najczęstszych schorzeń kręgosłupa można zaliczyć m.in. zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, dyskopatię, osteoporozę i rwę kulszową.

NFZ zaznaczył, że aby zapobiec bólom kręgosłupa, należy m.in. dbać o aktywność fizyczną. - Dzięki regularnym ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie i utrzymasz prawidłową postawę ciała – wskazał.

Oprócz tego zaleca się utrzymywanie właściwej masy ciała i wprowadzenie do diety mleka, przetworów mlecznych i ryb, aby dostarczyć organizmowi wapń i witaminę D, które są potrzebne do utrzymania zdrowych kości i poprawnego funkcjonowania mięśni.

Ważna jest także odpowiednia postawa przy biurku. Należy dostosować wysokość krzesła, aby ramiona i nadgarstki ułożone były na blacie równolegle do podłogi. Oprócz tego stopy trzeba kłaść płasko na podłodze. Najlepiej unikać siedzenia w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Jeżeli praca w pozycji siedzącej jest długotrwała, należy robić częste, krótkie przerwy.

- Postawa ciała jest kształtowana od najmłodszych lat. Wiek wczesnoszkolny to okres uczenia dobrych nawyków. Jeśli chcesz przeciwdziałać powstawaniu wad postawy oraz dolegliwościom kręgosłupa, zadbaj o profilaktykę. Warto zapewnić dzieciom odpowiednią ilość ruchu, a także uczyć je, jak utrzymywać prawidłową postawę ciała w czasie wykonywania codziennych czynności – zaznaczył NFZ.

Reklama

Dla osób, które borykają się z dolegliwościami kręgosłupa, działa aplikacja Moje Fizjo+. Jej celem jest przedstawienie ćwiczeń poprawiających pracę mięśni, co może pomóc złagodzić ból.

NFZ we współpracy z praktykami z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji przygotował również serię 20 filmów instruktażowych. Kierowane są do osób, które potrzebują pomocy rehabilitacyjnej i są gotowe ćwiczyć samodzielnie w domu. Filmy można znaleźć na kanale YouTube Akademii NFZ.

W ramach cyklicznej akcji Środa z Profilaktyką NFZ zajmuje się różnymi aspektami zdrowia.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow.