Reklama

Rozpoznanie SM

Rozpoznanie stwardnienia rozsianego jest złożone i opiera się na kilku czynnikach. Lekarz może uwzględniać historię medyczną pacjenta, objawy neurologiczne, badania obrazowe (takie jak rezonans magnetyczny mózgu i rdzenia kręgowego) oraz badania laboratoryjne w celu wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów.

Objawy SM

Objawy SM mogą się różnić w zależności od obszaru uszkodzenia układu nerwowego. Niektóre powszechne objawy to zmęczenie, zaburzenia równowagi i koordynacji, zaburzenia wzroku, problemy z pamięcią i koncentracją, drętwienie lub mrowienie w różnych częściach ciała, osłabienie mięśni, problemy z chodem, sztywność mięśni oraz problemy z mową.

Ważne jest, aby w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów neurologicznych skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie dokładnie zbadać i ocenić sytuację. Jeśli podejrzewasz, że masz stwardnienie rozsiane, ważne jest, aby uzyskać diagnozę od doświadczonego neurologa, który może przeprowadzić odpowiednie testy i zalecić odpowiednie leczenie lub terapię.