Kiedy boli nas gardło i/lub mamy chrypkę, powinniśmy oszczędzać głos, czyli jak najmniej mówić i nie krzyczeć. Nie oznacza to jednak, że mamy mówić szeptem, bo akurat szept obciąża gardło bardziej niż zwyczajny głos. Okręćmy szyję ciepłym szalikiem a nawet zróbmy kilka razy dziennie ciepły okład na gardło, np. z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków włożonych w torebkę foliową – po przyłożeniu do szyi, owińmy chustką i nośmy, aż ostygnie.

Reklama

Dobre efekty przynoszą płukanki z ciepłego naparu z szałwii lub tymianku, które mają działanie odkażające i przeciwzapalne. Weźmy łyk naparu (łyżka ziół zalana wrzątkiem, odstawiona na 15 min pod przykryciem, przecedzona), odchylmy delikatnie głowę do tyłu i wypuszczając powietrze, bulgoczmy napar w gardle. Po kilku sekundach wypluwamy napar. Powtarzamy 5 razy. Takie płukanki można robić maksymalnie trzy razy dziennie, np. po głównych posiłkach, bo mogą podrażnić błonę śluzową gardła.

Jak długo trwa ból gardła?

Reklama

Zapalenie gardła, któremu zwykle towarzyszy ból gardła, to choroba samoograniczająca, więc po wstępnych ostrych dolegliwościach powinna odpuścić, zwłaszcza jeśli stosujemy domowe metody leczenia. Ból gardła zwykle trwa 5-7 dni, z wyjątkiem zapalenia bakteryjnego, które może utrzymywać się nawet 10-14 dni.

Czy chrypka sama minie?

Jeśli wywołana jest przez zapalenie krtani spowodowane infekcją górnych dróg oddechowych, zwykle ustępuje samoistnie wraz ze zwalczeniem infekcji, czyli po 5-7 dniach. Można ten proces przyspieszyć, oszczędzając głos.

Warto wiedzieć, że chrypka, która wynika z nadwyrężenia głosy i której nie towarzyszą inne dolegliwości, nie wymaga interwencji lekarza.

Kiedy iść do lekarza z bólem gardła i/lub chrypką?

  • Jeśli po tygodniu ból gardła nie mijają albo wręcz się nasila, trzeba skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia bakteryjnego zapalenia gardła (w takiej sytuacji zwykle trzeba włączyć antybiotyk). To ważne! Niedoleczona infekcja bakteryjna prowadzić może również do powstania groźnych powikłań chorób serca, nerek czy stawów.
  • Jeśli pojawi się wysoka gorączka, ból głowy (czasem także ból ucha), nudności i/lub wymioty, ewentualnie ból brzucha, to może oznaczać, że doszło do groźnych powikłań i niezbędna jest jak najszybsza wizyta u lekarza. . To ważne! Powikłania ostrego zapalenia gardła dotyczą nie tylko infekcji bakteryjnych. Mogą występować również w przebiegu choroby wirusowej, tj. ropień okołomigdałkowy, ostre zapalenie ucha środkowego i ostre zapalenie zatok przynosowych.
  • Trzeba iść do lekarza z chrypką, jeśli utrzymuje się bez występowania innych objawów, tj. kaszel, ból gardła. Poza tym nie wolno lekceważyć sytuacji, gdy chrypce towarzyszy jednostronny ból gardła, suchość w ustach, duszności, problemy w przełykaniem czy utrata masy ciała. W takim przypadku konieczne jest badanie krtani w celu wykluczenia zmiany nowotworowej.
  • Jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, należy skonsultować się z internistą, który może zlecić badania krwi w kierunku chorób tarczycy lub alergii. Może też podejrzewać silne napięcie emocjonalne wymagające konsultacji u psychologa.