Jak poinformowała PAP rzeczniczka radomskiego Centrum Onkologii Izabela Leśkiewicz, szpital onkologiczny w Radomiu od 2 lat realizuje Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Do tej pory przebadano ponad 12 tys. pacjentów.

Reklama

- Wykonujemy badania profilaktyczne, przeznaczone dla osób w wieku 40-65 lat, u których przez około 3 tygodnie występują takie objawy jak ból gardła, chrypka czy niegojące się owrzodzenia jamy ustnej – powiedziała Leśkiewicz.

Nowotwory głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi z wyjątkiem mózgu i gałki ocznej.

Rzeczniczka RCO podkreśliła, że ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno, a szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie zwiększa szanse na powrót do zdrowia.

Obecnie rozpoznaje się ok. 11 tys. zachorowań rocznie. W ciągu 10 lat liczba ta wzrosła o ok. 25 proc.

Program skierowany jest do osób w wieku 40-65 lat, które są w grupie ryzyka, czyli palą papierosy, piją alkohol, mają nieleczone choroby zębów i dziąseł, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (tzw. wirusa HPV).

Do badania przesiewowego w ramach profilaktyki pierwotnej nowotworów głowy i szyi wykonywanych w RCO mogą przystąpić pacjenci z województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.

Reklama

Pacjenci mają profilaktycznie wykonywaną nasofiberoskopię, czyli badanie wideoendoskopowe nosa, krtani i nosogardła endoskopem giętkim. Jest to najnowocześniejsze, nieinwazyjne badanie otorynolaryngologiczne, dużo skuteczniejsze w porównaniu z tradycyjnym badaniem przy pomocy lusterka.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbywa się w blisko 30 placówkach medycznych w kraju.