Na łamach magazynu „Endocrinology” naukowcy z chińskiego Xi’an Jiao Tong University przestrzegają przed kolejnym, możliwym skutkiem nadmiernego stresu. Mówią o jego oddziaływaniu na jajniki.

Jak przypominają, płodność kobiety zależy od jakości oraz ograniczonej z góry liczby komórek jajowych. Jest to tzw. rezerwa jajnikowa.

Reklama

- Sprawdziliśmy wpływ stresu na rezerwę jajnikową u szczurów, posługując się modelem krzyku - mówi dr Wenyan Xi, jeden z badaczy. - Odkryliśmy, że samice szczurów wystawione na działanie dźwięku przypominającego krzyk miały tę rezerwę zmniejszoną i ich płodność spadła.

Samice gryzoni były regularnie poddawane działaniu krzyków przez trzy tygodnie. Dźwięki powodowały spadek poziomu estrogenu oraz hormonu antymüllerowskiego, istotnego dla rozwoju narządów płciowych. Spadła zarazem liczba i jakość komórek jajowych, a potomstwo takich szczurzyc było mniejsze.

- Na podstawie tych wyników sugerujemy, że stres może wiązać się ze spadkiem rezerwy jajnikowej - przestrzega dr Xi.

- Ważne jest, aby określić związek między chronicznym stresem i rezerwą jajnikową, ponieważ może to pomóc w zrozumieniu ograniczeń obecnych interwencji klinicznych i zaowocować potrzebnym wglądem w przyczyny zmniejszonej rezerwy jajnikowej - podkreśla badacz.