Potówki najczęściej dotykają niemowląt, a jako główną przyczynę ich powstawania podaje się niedojrzałe gruczoły potowe w skórze malca oraz wysoką temperaturę (w upalne dni albo te chłodne, kiedy dziecko jest za grubo ubrane). Najczęściej pojawiają się w fałdach skóry – na szyi, w pachwinach, jak również na twarzy. To czerwone krostki lub pęcherzyki. Choć nie swędzą ani nie bolą, należy je leczyć. W przeciwnym razie przemienią się w piekące, brzydkie zmiany ropne.

Reklama

Potówki nie są problemem wyłącznie najmłodszych. Także dorośli narzekają na to schorzenie gruczołów potowych. Pęcherzyki pojawiają się na skórze jako wynik wzmożonego pocenia się (pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności otoczenia, np. w miejscu pracy albo w trakcie gorączki) i utrudnionego wydzielania potu.

Potówki pospolite oraz czerwone znikają same, zwykle po kilku dniach wysuszają się i złuszczają. Natomiast głębokie, spowodowane zakażeniem bakteryjnym wymagają zastosowania maści z antybiotykiem, a nawet interwencji chirurga, jeśli przeradzają się w podskórne ropnie.

Shutterstock

Niekiedy potówki u dorosłych mylone są z trądzikiem. Przypominają bowiem pęcherzyki. Są niewielkie, czerwone, ale przy tym – co je wyróżnia - swędzą i pieką. Pojawiają się nie tylko na udach i pośladkach, ale i plecach oraz twarzy. Natomiast u dzieci zdarza się, że są brane za wysypkę infekcyjną, zwłaszcza gdy pojawiają się na dłoniach i stopach - takie zmiany skórne są charakterystycznym objawem choroby bostońskiej.

Reklama

Jeśli mamy wątpliwości, czy mamy do czynienia z potówkami, czy wysypką na tle infekcyjnym, należy dokładnie przyjrzeć się zmianom skórnym. W przypadku wysypki krosty są bardzo charakterystyczne dla konkretnej choroby. I tak na przykład wysypka przy ospie wietrznej przybiera postać czerwonych plam, które zmieniają się w wypukłe krostki wypełnione płynem surowiczym. Objawem trzydniówki u dzieci jest drobna różowa wysypka na tułowiu. Istotna jest również lokalizacja zmian skórnych. Potówki rzadko pojawiają się na całym ciele, są najczęściej w fałdach skórnych, na szyi i plecach, tam gdzie się pocimy najintensywniej. Natomiast w przypadku ospy – krosty są wszędzie, nawet w ustach. Ale już objawem szkarlatyny są drobne zmiany skórne na twarzy, oprócz okolicy brody i ust, jak również pod pachami i w pachwinach.

Jeśli mamy wyłącznie zmiany na skórze, można podejrzewać potówki, ewentualnie alergię. Wysypka w przebiegu infekcji zwykle występuje z innymi objawami, np. gorączką, słabym apetytem, bólem głowy.

I jeszcze jedna podpowiedź – jeśli nie dopuścimy do zakażenia bakteryjnego, potówki będą stopniowo znikać, zaś wysypka na tle infekcyjnym będzie przybierać na sile i obejmować kolejne obszary ciała.