Zabiegowi wykorzystującemu nowatorską technologię poddała się 38-letnia kobieta od kilku lat zmagająca się z chorobą nowotworową. U pacjentki zdiagnozowano przerzuty, m.in. w kościach, którym towarzyszył ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Zabieg został przeprowadzony w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie. Zakończył się on sukcesem - pisze "Puls Biznesu".
Skuteczność leczenia tą metodą jest bardzo wysoka. Dzięki terapii z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 procent, co znacznie polepsza komfort życia chorego. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, trwa zaledwie 30 minut, a pacjent opuszcza szpital już następnego dnia. Efekt przeciwbólowy pojawia się bardzo szybko, zwykle po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu - zaznacza Magdalena Pyka, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w szpitalu Pro-Familia.
Jak podaje gazeta, obecnie terapia wykorzystująca termoablację ultradźwiękową do leczenia bólu towarzyszącego chorobie nowotworowej kości nie jest refundowana przez NFZ. Pro-Familia zabiegi będzie jednak wykonywać bezpłatnie - w ramach grantu badawczego.