Szyszka to gruczoł znajdujący się w mózgu. Jej zadaniem jest wytwarzanie hormonów, które wpływają na funkcjonowanie określonych narządów i tkanek. Są to: serotonina, melatonina oraz hormony hamujące wydzielanie gonadotropin, które są odpowiedzialne za dojrzewanie płciowe.

Reklama

Po co nam szyszynka?

W ciągu dnia szyszynka wydziela w odpowiednich ilościach serotoninę, czyli hormon szczęścia. Gdy za oknem zapada zmierzch, serotonina jest przetwarzana w „hormon nocy”, czyli melatoninę, która odpowiada za zdrowy sen i reguluje zegar biologiczny. Nieprawidłowe stężenie obu hormonów może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Niedobór serotoniny może powodować agresję lub odwrotnie – obniżenie nastroju, zaburzenia depresyjne. Z kolie niedobór melatoniny prowadzi do zaburzeń snu, a dalej do rozregulowania metabolizmu i tycia. Może także zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, raka prostaty czy piersi.

Poza tym szyszynka bierze udział w procesie dojrzewania płciowego. Zaburzenie jej funkcjonowania może skutkować przedwczesnym lub opóźnionym pokwitaniem.

Szyszynka uczestniczy także w procesie wytwarzania i uwalniania wybranych hormonów przysadki mózgowej, m.in. hormonu wzrostu i TSH (hormonu regulującego pracę tarczycy). Ma również wpływ na odporność organizmu.