Czym są przebarwienia zębów?

Reklama

Zanim dowiemy się, co zrobić, by mieć bielsze zęby, sprawdźmy, czym są przebarwienia, i jaki jest powód ich powstawania. O wypowiedź na ten temat poprosiliśmy eksperta – lek. stom. Piotra Puchałę (sprawdź profil eksperta: https://ranking.abczdrowie.pl/d/4249,piotr-puchala).

- Przebarwienia na zębach dzielimy na zewnętrze (występujące na powierzchni szkliwa) i wewnętrzne (powstające pod powierzchnią szkliwa). Zewnętrzne to przede wszystkim efekt nieregularnego lub niewłaściwego szczotkowania, a także przebarwienia od kawy, herbaty, tytoniu, czyli efekt odkładania się barwników oraz płytki bakteryjnej. Przebarwienia wewnętrzne mogą być natomiast efektem zażywania niektórych leków (wtedy często zęby robią się szare), w wyniku którego zakłócono dopływ krwi w okolice zęba, a także upływających lat. Z wiekiem zwiększa się przezroczystość naszego szkliwa. Bardziej widoczna staje się zębina, której naturalny kolor jest właśnie żółtawy.

Jak radzić sobie z przebarwieniami?

Starania o bielszy uśmiech zależą od tego, z jakim rodzajem przebarwień mamy do czynienia. Lek. stom. Piotr Puchała podpowiada, jak można poradzić sobie z przebarwieniami zewnętrznymi: Remedium na ten rodzaj kamienia jest regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, dobór odpowiedniej pasty oraz korzystanie z profesjonalnych zabiegów higienizacji zębów (co najmniej raz na pół roku). Dokładność takiej higienizacji gwarantuje wykonanie zabiegu skalingu i piaskowania w lupach przez specjalnie wyszkoloną higienistkę. W wypadku przebarwień wewnętrznych należy zwrócić się o pomoc do specjalisty. W tym przypadku nawet dokładna higiena jamy ustnej i różne domowe sposoby wybielenia zębów nie są w stanie przynieść nam zadowalającego efektu. Nasz ekspert wypowiada się na ten temat: Tylko dentysta jest w stanie usunąć przebarwienia wewnętrzne. Stosuje się w tym celu lampy wybielające ZOOM oraz tzw. nocne wybielanie nakładkowe, przeprowadzane pod opieką lekarza.

Reklama

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Reklama

Ta zasada doskonale sprawdza się w przypadku przebarwień zębów. Jeśli każdego dnia będziemy pamiętać o kilku prostych zasadach, to z pewnością unikniemy wielu problemów związanych ze stanem naszych zębów.

Przede wszystkim regularne szczotkowanie – to podstawa. Zapewne to zalecenie wydaje się śmieszne, przecież wszyscy doskonale o tym wiedzą. Każdy z nas od dzieciństwa słyszy, jak ważne jest mycie zębów. Niestety, niektórzy wciąż mają problem z wcieleniem tej zasady w życie. Według badań, kilka milionów Polaków nie myje w ogóle zębów, duża część robi to w sposób niewłaściwy (np. za krótko). Efekt? Aż 99% rodaków ma próchnicę (więcej informacji na temat tej choroby zębów można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/prochnica).

O czym jeszcze warto pamiętać? Oczywiście o odpowiedniej diecie. Postarajmy się ograniczać kawę, herbatę oraz czerwone wino. Napoje te w znacznym stopniu powodują przebarwienia zębów. Wrogiem białych zębów jest również palenie tytoniu. Aby cieszyć się ładnym uśmiechem, warto ograniczyć bardzo kwaśne produkty, kurkumę, curry. Jeśli to możliwe, to zrezygnujmy z częstego spożywania owoców o intensywnym, ciemnym kolorze.

Zdrowie jamy ustnej oraz wygląd zębów są w dużej mierze uzależnione od tego, jak często odwiedzamy stomatologa. Dlatego na koniec radzimy: umawiajmy się systematycznie na wizyty w gabinecie dentystycznym – nawet jeśli nic nam nie dolega. Osoby ubezpieczone mogą liczyć na bezpłatne usunięcie kamienia raz w roku, i chociażby z tego względu warto udać się do stomatologa.