Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej domaga się rządowego programu opieki nad dziećmi w tym zakresie. Miesiąc temu został wysłany list w tej sprawie do premier Ewy Kopacz.

Reklama

Doktor Agnieszka Ruchała-Tyszler wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej mówi, że przede wszystkim potrzebna jest rządowa kampania informacyjno-edukacyjna w mediach. Według niej, kampania powinna być skierowana do całego społeczeństwa. Powinna dotyczyć nie tylko konieczności dbałości o stan jamy ustnej ale również możliwości leczenia w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Profesor Dorota Olczak-Kowalczyk konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej podkreśla, że przyczyną próchnicy są bakterie w jamie ustnej i dostarczanie im cukru. Mówi, że - według badań - w Polsce często są popełniane błędy dietetyczne i higieniczne. Wobec tego powinniśmy zadbać o to, by właściwie dzieci odżywiać i wykonywać im zabiegi higieniczne od najmłodszych lat.

Doktor Małgorzata Lindorf zaznacza, że próchnica to choroba zakaźna. Jest ona przenoszona w pierwszej kolejności przez opiekunów do jałowej jamy ustnej dziecka. Bakterie dostają się poprzez smoczek, sztućce i pocałunki.

Od sześciu lat zmniejszają się nakłady Narodowego Funduszu Zdrowia na opiekę stomatologiczną. Obecnie na jednego pacjenta przypada 45 złotych rocznie.

Reklama