Czym jest przepuklina?

Reklama

Przepuklina jest to patologiczny stan, który polega na tym, że przez słabszy punkt bądź otwór w tkance mięśniowej lub powięzi przeciska się fragment organu bądź tkanki tłuszczowej. Zmienia się położenie narządu w jamie brzusznej.

Istnieje kilka rodzajów przepukliny. Najczęściej występującą jest przepuklina brzuszna, którą możemy jeszcze podzielić na inne rodzaje: Richtera, pępowinowa, udowa, okołostomijna, w bliźnie operacyjnej, przepuklina w kresie białej. Przepuklina pępowinowa dzieli się jeszcze na boczną, przyśrodkową oraz mosznową (więcej informacji o przepuklinie pachwinowej można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-objawy-leczenie). Oprócz przepukliny brzusznej znane są również przepukliny: przeponowa, przełykowa, cewy nerkowej.

Przepuklina składa się z wrót oraz kanału przepukliny, worka przepuklinowego, a także zawartości przepukliny.

Co jest przyczyną powstania przepukliny?

Przepuklina może być wrodzona bądź nabyta. Pierwszą z nich można odkryć tuż po urodzeniu lub w pierwszych dwóch latach życia dziecka (dowiedz się więcej o przepuklinie u dzieci: https://portal.abczdrowie.pl/przepukliny-u-dzieci). Przepuklina nabyta jest spowodowana znacznymi i powtarzającymi się zwyżkami ciśnienia śródbrzusznego. Podwyższone ciśnienie jest związane z dużym, gwałtownym wysiłkiem bądź zaburzeniami anatomicznymi. Wśród przyczyn powstawania przepukliny możemy wymienić również palenie papierosów, niezdrowa dieta (przez to tkanki znajdujące się w jamie brzusznej są osłabione, nie wytrzymują zwyżek ciśnienia). Przepuklina może też pojawić się na skutek silnego kaszlu bądź zatwardzenia. To jednak nie wszystko, niebezpieczne uwypuklenie pojawia się u niektórych pacjentów po nieprawidłowo przeprowadzonej operacji. Przepuklina powstaje wówczas na bliźnie pooperacyjnej.

Reklama

Jeśli więc zastanawialiśmy się, czy dźwiganie ciężkich przedmiotów powoduje przepuklinę, to wiemy już, że rzeczywiście może tak się stać. Dlatego też warto wcześniej zastanowić się, czy rzeczywiście damy radę coś podnieść. Być może lepszym pomysłem będzie skorzystanie z czyjejś pomocy.

Jakie są objawy przepukliny brzusznej?

Przepuklina może nam znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie lub prowadzić do bardzo poważnych komplikacji. Dlatego tak ważne jest to, by w porę ją rozpoznać. Czy wiemy, jakie są objawy przepukliny?

Przepuklinę można rozpoznać po charakterystycznym uwypukleniu, które pojawia się na brzuchu bądź w jego okolicy. Jest ono twarde i zwykle powiększa się, gdy oddajemy kał, wykonujemy jakąś czynność, która wymaga wysiłku, a nawet wtedy, gdy kaszlemy. Pacjent może również odczuwać ból, szczególnie podczas kaszlu, a także parcia na stolec oraz mocz. Na tym może się nie skończyć. Zdarza się, że przy przepuklinie pojawiają się również nudności, wzdęcia i wymioty.

Leczenie przepukliny

Aby skutecznie pomóc pacjentowi z przepukliną, jest stosowane przede wszystkim leczenie chirurgiczne. Jeśli nie na możliwości przeprowadzenia operacji, to można zastosować pasy przepuklinowe.

Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o przepuklinie, to należy udać się od razu do lekarza, na początku można odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który doradzi nam, co robić dalej. W przypadku gdy nie będziemy chcieli czekać, można od razu umówić się na konsultację z chirurgiem.