Czym jest nerwica?

Reklama

Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, które można rozpoznać po występowaniu częstych stanów lękowych. Lęk może mieć postać konkretną (np. jakaś fobia) lub uogólnioną (jest to nerwica lękowa). Osoba cierpiąca na nerwicę może doświadczać lęku napadowego lub odczuwać go cały czas – wtedy jest on umiarkowany, jednak to nieprzyjemne odczucie jest obecne niemalże bez przerwy (więcej informacji o nerwicy można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-a-zycie-codzienne).

Nerwica ponadto objawia się na poziomie emocjonalnym: niepokojem, przygnębieniem, atakami paniki, brakiem motywacji, częstym poirytowaniem. Nerwica może również dawać symptomy poznawcze: natrętne myśli, odczuwanie silnej wewnętrznej potrzeby do wykonywania ciągle tej samej czynności, problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, derealizacja. To jednak nie wszystko. Przy nerwicy występują pewne objawy somatyczne, a wśród nich: zaburzenia snu, ból kręgosłupa, serca i żołądka, uderzenia gorąca, zawroty głowy, problemy z zachowaniem równowagi, zaburzenia seksualne, drżenie rąk i nóg, a nawet wymioty.

Czym jest depresja?

Depresja jest to zaburzenie psychiczne afektywne. Charakteryzuje się obniżeniem nastroju, przygnębieniem, a nierzadko również występowaniem myśli samobójczych. Ponadto przy depresji można zauważyć u osoby chorej spadek masy ciała, problemy z koncentracją i spadkiem wagi, brak zainteresowania tym, co do tej pory sprawiało przyjemność, zmęczenie. Ponadto z depresją wiążą się kłopoty ze snem, występowanie stanów lękowych, spowolnienie ruchów – bądź wręcz przeciwnie – podniecenie ruchowe. Osoba z depresją ma bardzo niskie poczucie własnej wartości i poczucie winy, które tak naprawdę jest nieuzasadnione. Depresja może również charakteryzować się napadami płaczu, skłonnością do wpadania w uzależnienie. Choremu często nie chce się nawet wyjść z łóżka. Jego apetyt się zmienia: może być zwiększony lub zmniejszony (dowiedz się więcej o depresji: https://portal.abczdrowie.pl/wszystko-o-depresji).

Czy można pomylić depresję z nerwicą?

Na podstawie wymienionych objawów, możemy stwierdzić, że niektóre powtarzają się, występują przy nerwicy oraz depresji. Zarówno w jednym, jak i drugim zaburzeniu może wystąpić lęk, a także wiążące się z nim inne objawy: trudności z podjęciem decyzji, obawa przed różnymi zobowiązaniami, ciągłe wątpliwości. Ponadto charakterystyczne dla nerwicy i depresji jest również napięcie psychiczne, drażliwość, częste poddenerwowanie, skłonność do gniewu, niemożność zrelaksowania się. Jak wobec tego rozróżnić te dwa zaburzenia?

Depresja znacznie bardziej rozregulowuje normalne funkcjonowanie organizmu. Dlatego też, jeśli u kogoś została zdiagnozowana silna depresja, to konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne. W przypadku nerwicy pacjentom pomaga psychoterapia. Wiele symptomów przy depresji jest uzależnionych od pory dnia, co nie zdarza się przy nerwicy.

Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące tego, czy my lub ktoś z naszego najbliższego otoczenia cierpi na depresję bądź nerwicę, to nie warto czekać na wystąpienie nowych objawów, ale należy udać się jak najszybciej do specjalisty. W przypadku gdy problem ten dotyczy kogoś bliskiego, to powinniśmy zachęcić go do takiej wizyty. Tylko psycholog bądź psychiatra będzie mógł z całą pewnością stwierdzić, co nam dolega.