Rodzaje kaszlu

Reklama

Na pewno każdy z nas doświadczył kaszlu. Nie zawsze jednak jest on taki sam. Czasem przypomina odkrztuszanie, innym razem towarzyszy mu odczucie suchości i drapania w gardle. Może trwać kilka dni lub kilka tygodni. Czy rzeczywiście rodzaj kaszlu powinien mieć dla nas jakieś znaczenie? Owszem. Dzięki tej wiedzy będziemy wiedzieli, jakie leki zastosować i kiedy powinniśmy udać się do lekarza.

Wyróżniamy różne rodzaje kaszlu. Znane są też różne kryteria podziału tej dolegliwości. Kaszel dzielimy ze względu na jego charakter na mokry i suchy. Przy pierwszym z nich wraz z odruchem kaszlowym usuwana jest gęsta wydzielina z dróg oddechowych. Duża ilość wydzieliny może świadczyć o poważnych chorobach: mukowiscydozie, zapaleniu płuc bądź oskrzeli, zapaleniu zatok przynosowych. Kaszel mokry nazywamy również wilgotnym lub produktywnym. Podczas kaszlu suchego nie pozbywamy się wydzieliny. Oprócz męczącego, dokuczliwego odruchu kaszlu, pojawia się suchość w jamie ustnej, drapie nas gardło. O czym może świadczyć kaszel suchy? Najczęściej pojawia się na początku wirusowej infekcji dróg oddechowych. Oprócz tego może być symptomem niewydolności serca, astmy oskrzelowej bądź chorób śródmiąższowych płuc (więcej informacji o astmie oskrzelowej znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-astme-oskrzelowa). Kaszel suchy nazywany jest również nieproduktywnym.

Jeśli weźmiemy pod uwagę czas trwania kaszlu, to wyróżniamy kaszel przewlekły, ostry i podostry. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się tym, że trwa naprawdę długo – dłużej niż 2 miesiące. Może świadczyć o poważnych chorobach płuc – nawet o raku. Drugi rodzaj – ostry – wywołany jest najczęściej alergiami bądź infekcjami górnych dróg oddechowych. Czasem taki kaszel może być wywołany gazem, pyłem, a nawet ciałem obcym, które znalazło się w drogach oddechowych. Trwa on około 3 tygodni. Kaszel podostry to nierzadko skutek trwającej już dłuższy czas wirusowej infekcji dróg oddechowych. Taki kaszel może trwać od około 3 do 8 tygodni.

Sposoby leczenia kaszlu

Na rynku farmaceutycznym nie brakuje preparatów, które pomogą nam pozbyć się kaszlu. Mają one często postać syropu, ale można znaleźć też tabletki, granulaty, kapsułki. Oprócz tego można ratować się domowymi sposobami. Czasem okazuje się, że są nawet skuteczniejsze niż środki z apteki. Dobrym pomysłem może być przygotowanie syropów z cebuli, czosnku i cytryny czy buraczków. Oprócz tego pomocne jest ciepłe mleko z masłem oraz czosnkiem, grzaniec z wina, herbata z lipy, gorący rosół. Zalecane jest również nacieranie klatki piersiowej spirytusem salicylowym, a także płukanie gardła szałwią (jeśli chcesz poznać więcej domowych sposobów na astmę oskrzelową, zajrzyj na stronę: http://portal.abczdrowie.pl/kaszel-domowe-sposoby).

Jeśli jednak kaszel utrzymuje się już dość długo i staje się nie do zniesienia, to nie czekajmy i udajmy się do gabinetu lekarskiego. Tam na podstawie badania, a także wywiadu lekarskiego, specjalista oceni, co jest przyczyną tej uciążliwej dolegliwości i zaleci odpowiednie leczenie. Szczególnie czujni powinniśmy być w przypadku kaszlu przewlekłego. Jeśli trwa dłużej niż 2 miesiące, to wyraźny sygnał, że dzieje się coś niepokojącego.