Ofertowe „unisex”

Podobno operacje plastyczne znalazły pierwsze zastosowanie w Indiach, w celach rekonstrukcji nosów złodziei karanych za swoje czyny. Na pewno odegrały dużą rolę w rekonstrukcjach części ciała żołnierzy powracających z frontu I i II wojny światowej. Z biegiem czasu zaczęły jednak być kojarzone z fanaberią ludzi bogatych i zakochanych w swoim wyglądzie. Chirurgia plastyczna jednak służy pomocą nie tylko w upiększaniu oraz walce z kompleksami. W propozycjach klinik znaleźć można spektrum zabiegów pomagających rozwiązywać wszelkie problemy. Od lekkich, kosmetologicznych zabiegów (np. peelingi, usuwanie owłosienia), poprzez leczenie problemów skórnych (np. trądzik, blizny), niwelowanie defektów zdrowotnych (np. porażenie nerwu twarzowego, opadające powieki), na operacjach plastycznych (np. powiększanie piersi, odsysanie tkanki tłuszczowej), aż na rekonstrukcjach kończąc (np. rekonstrukcja piersi po mastektomii). Co więcej, zabiegi te nie dotyczą jedynie kobiet. Wielu mężczyzn chętnie korzysta z możliwości, jakie oferują kliniki. - Na przestrzeni ponad 40 lat praktyki, zauważam, że Panowie coraz chętniej poddają się zabiegom, np. korekcie wypełniaczem czy chirurgicznej korekcie powiek, nosa, zabiegom z użyciem nici. Nie jest to jedynie domeną kobiet – mówi dr n. med. Tadeusz Witwicki.

Reklama

Marzenie wiecznej młodości

Do specjalistów zgłaszają się coraz młodsi pacjenci w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Według badań Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging Polacy najchętniej poddają się zabiegom, które poprawiają wygląd twarzy i sprawiają, że wygląda ona młodziej. Czasem nawet drobne zabiegi mogą zlikwidować poważny kompleks urodowy lub pozwolą na dłużej zachować skórę w dobrej kondycji, a więc pomogą opóźnić procesy starzenia. Jednak, gdy pacjent przychodzi z prośbą, która może być nieadekwatna do wieku lub niemożliwa do zrealizowania, lekarz powinien w fachowy sposób doradzić. - Ludzie widzą w swoim wyglądzie określony defekt i chcą sobie z nim poradzić. Lekarz jednak powinien brać pod uwagę fakt, że jeśli widzi przeciwwskazania, to nie powinien wykonywać korekty – jeśli zabieg nie poprawi wyglądu, bądź nic w nim nie zmieni. Ale jeśli są wskazania, to wtedy medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna przychodzą z pomocą – kontynuuje dr Witwicki.

Piękni, młodzi, zdolni…

Dobry wygląd często powiązany jest ze wszystkim co modne. W centrum zainteresowania znajduje się więc młode, gładkie i szczupłe ciało. Częściowo to kultura sprawia, że coraz więcej z nas również chciałoby wyglądać idealnie. - Funkcjonuje przekonanie, że tylko ludzie zdrowi, piękni, młodzi i bogaci odnoszą sukcesy. Niegdyś starzec kojarzył się z życiową mądrością, obecnie niestety trochę mniej szacunku okazuje się starszym osobom. Coraz więcej ludzi nie chce być postrzeganym jako stary. Kiedyś zabiegi stanowiły temat tabu, ludzie się do nich nie przyznawali, teraz zmieniło się to podejście – mówi dr Witwicki. Popularność zabiegów wiąże się również z ich łatwiejszą dostępnością i wykorzystaniem nowoczesnych technologii. - Zabiegi są bardziej dostępne, bezpieczne. Medycyna estetyczna pozwala zastępować operacje plastyczne mniej inwazyjnymi technikami, co wiąże się z mniejszym strachem przed zabiegiem i krótszą rekonwalescencją. Dlatego również zwiększyła się liczba wykonywanych zabiegów oraz otwartość na wszelkie ingerencje w swoim wyglądzie – kontynuuje. Dodatkowo, wiele przeprowadzanych zabiegów ma charakter tymczasowy, to bez wątpienia ułatwia decyzję i sprawia, że medycyna estetyczna jest bardziej na wyciągnięcie ręki.