Dagmara Samserska - przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę podkreśla, że w krajach skandynawskich taka pomoc jest powszechna. Według niej, tam nikt nie jest wypraszany z salonu kosmetycznego czy fryzjerskiego z powodu łuszczycy. Tymczasem w Polsce często tak jest - mówi. Chorzy nie otrzymują również wsparcia w zakładach pracy. Jeśli choroba jest widoczna, pracodawca woli zwolnić niż pomóc takiej osobie - dodaje. Zwraca uwagę na to, że chory żyje w izolacji, może popaść w depresję.

Reklama

Alicja Parysek - lekarz dermatolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie podkreśla, że kosmetyczki i fryzjerzy powinni współpracować z dermatologami stale, gdyż tak samo zajmują się skórą. Według niej, wszelkiego rodzaju defekty dermatologiczne czy choroby powinny być przez nich wstępnie diagnozowane. Zaznacza, że świadomość tych chorób jest bardzo ważna, gdyż trzeba rozróżnić schorzenia zakaźne od tych niezakaźnych, przy których fachowa pomoc jest możliwa.

Na stronie programu Derma Friendly można znaleźć adresy salonów i i pracowników udzielających chorym dermatologicznie profesjonalnej pomocy.