Przebijać czy nie przebijać?

Reklama

Pęcherz, na który z przerażeniem patrzymy po tym, jak kupiliśmy sobie nowe buty, jest dla nas naprawdę paskudną naroślą, której trzeba się jak najszybciej pozbyć. Jest warstwą ochronną pojawiającą się po otarciu, nagnieceniu czy ucisku fragmentu skóry. Dlatego nie jest wskazane przebijanie czy przecinanie powstałego pęcherza. Czasem jednak powoduje on dyskomfort, nie możemy przez niego nałożyć obuwia i chodzić. Co w takiej sytuacji? Wtedy możemy go przebić, jednak należy zrobić to bardzo delikatnie i zachować zasady higieny. Igła powinna być wyparzona i odkażona. Miejsce również należy odkazić. Potem należy przebić „bąbel” i pozwolić na wycieknięcie płynu, po czym znów odkazić rankę. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie pozbywać się skóry, która pozostała po pęcherzu. Jest ona naturalną barierą ochronną dla otarcia. Dzięki temu nie namnożą się w jego obrębie szkodliwe bakterie.

Jeśli nie przebijanie, to co?

Jeśli zdecydujemy, że nie chcemy przebić pęcherza, to zawsze możemy poradzić sobie z nim innymi sposobami. Najprostszym sposobem jest zakupienie odpowiedniego preparatu w aptece. Mogą to być specjalne plastry (mogą być żelowe lub z opatrunkiem), które przykładamy na obolałe miejsce. Dostępne są również preparaty do rozsmarowania na pęcherzu. Nabędziemy je w cenie od ok. 10 zł do 20 zł.

Istnieją również domowe sposoby na poradzenie sobie z niechcianym pęcherzem. Można przyłożyć do niego plasterki cytryny lub plasterki cebuli wymoczone w occie i zabezpieczyć bandażem. Wyciśnięty sok z łodyżki nagietka może również pomóc na pęcherz. Na skutek działania różnych czynników zewnętrznych na naszej stopie może również pojawić się odciski (więcej informacji o odciskach znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/odciski-i-modzele). Ciekawym sposobem na nie jest zrobienie okładu z pokruszonej aspiryny z dodatkiem soku cytrynowego, wody. Taką mieszankę przykładamy do zgrubienia i dodatkowo zawijamy w folię spożywczą dla lepszego efektu. Inną metodą na odciski jest przygotowanie naparu z rumianku, sody oczyszczonej i wody (ok. 2 l) i w tej mieszance należy moczyć nogi przez jakiś czas. Potem należy przyłożyć na zgrubiałe miejsce plasterek podgrzanej cebuli i docisnąć bandażem.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Myślisz, że jesteś skazana na pęcherz? Nie musi tak być! Warto wcześniej znaleźć sposób, aby ich uniknąć. Przede wszystkim należy postawić na dobre buty. Być może warto zainwestować w obuwie skórzane? Dobrze jest poświęcić więcej czasu na poszukiwania i przymierzanie, dzięki temu mamy szansę na wybranie tych jedynych, które nie będą nas obcierać. Ponadto należy zadbać o odpowiednią higienę. Możemy używać kremów, peelingów, masek – skóra na stopach potrzebuje takiej samej dbałości jak ta na twarzy czy rękach (więcej o stopach na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-stopy). Jeżeli mamy podejrzenia, że otarcie lub pęcherz i tak się pojawi, można wcześniej założyć specjalne żelowe wkładki. Wydamy przez to kilka lub kilkanaście złotych, ale na pewno będziemy zadowolone, bo unikniemy później cierpienia. Pomyślmy również o tym, aby dobierać skarpetki wykonane z naturalnych materiałów, które będą przepuszczać powietrze.