Stopy codziennie dźwigają ciężar całego ciała. Uczestniczą niemal w każdej naszej aktywności, więc stale wystawiane są na niebezpieczeństwo uszkodzenia. Jak każda inna partia ciała, stopy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a czasem również specjalistycznej opieki. Skóra na podeszwach jest dwukrotnie grubsza niż w innych okolicach. Posiada dodatkowe wsparcie w postaci poduszki tłuszczowej chroniącej kostne struktury przed uszkodzeniem. Jednak każde uszkodzenie w tej okolicy, takie jak odciski, pęcherze lub pęknięcia, wywołuje ból, może również doprowadzić do poważnych infekcji.

Reklama

Kiedy do podologa?

Wszelkie infekcje, bolesność i zniekształcenia w obrębie stóp powinny być skonsultowane ze specjalistą. Choroba skóry na stopach może bowiem przełożyć się nawet na problemy z kręgosłupem. Chodząc unikamy stąpania na obolały fragment stopy, w efekcie koślawimy chód, niszczymy obuwie, a nawet przyczyniamy się do nadmiernego obciążania nóg i kręgosłupa. - Niepokojące objawy, które powinny skierować nas na medyczny pedicure, to m.in. nadmierne rogowacenie i przesuszenie skóry na podeszwach stóp, pękające pięty, odciski z towarzyszącym im uszkodzeniami skóry, modzele oraz wrastające paznokcie - wyjaśnia Magdalena Warzecha Podolog z Ośrodka Medycznego Osteomed. Wizytę w gabinecie podologa zaleca się także osobom chorym na cukrzycę, otyłym oraz kobietom w ciąży. Powiększający się brzuch znacznie utrudnia przyszłym mamom dbanie o stopy. Nogi w okresie ciąży często puchną, stają się obolałe i wymagają dodatkowej pielęgnacji.

Bezpiecznie i bezboleśnie

Jeszcze do niedawna pacjenci z boleśnie wrastającym paznokciem kierowani byli do lekarza, który chirurgicznie usuwał płytkę paznokcia. Dziś, dzięki podologii, nie musimy stosować już tak drastycznych metod. Wrastające paznokcie koryguje się za pomocą specjalnej, estetycznie wyglądającej klamry. - Klamra mocowana jest pod brzegami paznokcia, tuż nad miejscem, gdzie zaczyna on wrastać w palec. Pozostaje ona na paznokciu aż do całkowitego jego odrośnięcia nowym torem. Atutem tej metody jest fakt, że założenie klamry przynosi pacjentowi natychmiastową ulgę. Paznokieć opatrzony klamrą wygląda bardzo estetycznie. Klamerka może być również ozdobiona np. cekinem - tłumaczy Magdalena Warzecha. Oprócz niwelowania problemu wrastających paznokci, podolog może również wspomóc leczenie grzybicy stóp, odbudować zniszczony paznokieć, usunąć odciski i modzele, a także zniwelować problem suchej, boleśnie pękającej skóry na podeszwach. Podczas wizyty specjalista stawia diagnozę i omawia plan leczenia, udziela rad dotyczących właściwej domowej pielęgnacji oraz, jeśli to konieczne, ustala plan przyszłych wizyt. Niektóre schorzenia wymagają bowiem dłuższej kuracji i stałej kontroli.

Choć zabiegi podologiczne są odpowiedzią na medycznie zdiagnozowane problemy, nie są one niestety refundowane przez NFZ. Bezpieczeństwo i sterylność leczniczego pedicure przyczynia się jednak do zwiększania jego popularności oraz sprawia, że coraz więcej osób nawet na tradycyjny pedicure wybiera się właśnie do podologa.