Barszcz Sosnowskiego jest silnie toksyczny i alergizujący. Jeśli go dotkniemy, na skórze powstają oparzenia podobne do tradycyjnych. Skóra jest więc silnie zaczerwieniona i pojawiają się na niej bolesne pęcherze. Oparzenia zaogniają się pod wpływem słońca i mogą powodować trudno gojące się rany, po których zostają blizny.

W okresie kwitnienia i owocowania barszcz Sosnowskiego może poparzyć także przez kontakt pośredni - jego toksyczne związki wydostają się w postaci oprysków, które osadzają się na skórze osób będących w pobliżu.

Co istotne, objawy oparzenia nie pojawiają się od razu po dotknięciu barszczu Sosnowskiego, lecz od 30 minut do 2 godzin. Dlatego mamy czas na właściwą reakcję. Trzeba szybko umyć wodą z mydłem skórę, która miała kontakt z rośliną. Przez kolejne dwa dni należy unikać słońca. Trzeba udać się do lekarza, który zaleci maści przeciwdziałające uczuleniom i łagodzące je, jak również ułatwiające gojenie oparzeń.

Kontakt z barszczem Sosnowskiego może wywołać również zapalenie spojówek, ból głowy i nudności.

Barszcz Sosnowskiego rośnie przy drogach, na łąkach i w innych miejscach nieużytkowanych przez człowieka. Można go spotkać także w parkach i lasach (głównie olchowych).