Skąd bierze się stan zapalny w obrębie wyrostka robaczkowego?

Reklama

U dzieci przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego jest zwykle przerost tkanki chłonnej, natomiast u osób dorosłych stan zapalny pojawia się w związku z infekcją wirusową lub bakteryjną, zagięciem lub uciskiem wyrostka, obecnością pasożytów lub zamknięciem światła wyrostka przez kamień kałowy.

Jak objawia się zapalenie wyrostka robaczkowego?

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego w dużej mierze zależą od lokalizacji anatomicznej wyrostka i rodzaju stanu zapalnego. Umiejscowienie wyrostka u poszczególnych osób może się bowiem różnić – u większości ludzi można go znaleźć w prawym dole biodrowym, a u mniejszej części populacji między pętlami jelit. Jeśli dolegliwości bólowe w obrębie brzucha pojawiają się nagle i towarzyszy im lekka gorączka, wzdęcia, zaparcia, wymioty lub zawroty głowy, u pacjenta diagnozuje się ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Jego cechą charakterystyczną jest nasilenie bólu podczas kaszlu lub kichania. Ból brzucha nierzadko promieniuje w kierunku układu moczowo-płciowego.

W przypadku przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego objawy chorobowe na zmianę pojawiają się i znikają – stan ten trwa przez wiele miesięcy. W tym czasie chory doświadcza nie tylko bólu brzucha, ale również problemów z oddawaniem stolca i uczucia rozbicia. Uciążliwe symptomy łagodzi ułożenie się na prawym boku, z nogami podkurczonymi pod tułów, ale nawet w tej pozycji pacjent ma przyspieszone tętno i gorączkę. Z upływem czasu postać przewlekła zapalenia wyrostka przekształca się w postać ostrą.

Jak wygląda leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego?

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta, ponieważ może doprowadzić do przebicia jelita i rozwoju zapalenia otrzewnej. Aby nie dopuścić do tak groźnego stanu, należy chirurgicznie usunąć wyrostek robaczkowy. Zabieg wycięcia wyrostka jest określany mianem appendektomii – procedura ta może być wykonana laparoskopowo lub metodą tradycyjną. Ta pierwsza technika jest mniej inwazyjna i gwarantuje lżejszy przebieg pooperacyjnego leczenia, ale odsetek powikłań jest w jej przypadku podobny jak po zastosowaniu klasycznej appendektomii.

Reklama

Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego uchodzi za jedną z najprostszych, a pacjenci wracają do pełni sił w ciągu zaledwie dwóch-trzech tygodni.

Czasem zdarza się, że mimo postawionej diagnozy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego pacjent nie może być poddany zabiegowi chirurgicznemu. Wówczas wdraża się leczenie zachowawcze w postaci antybiotyków. Niestety, nie u wszystkich chorych przynosi ono pożądane efekty. Mimo iż antybiotyki stosowane w terapii ostrego zapalenia wyrostka mają silne działanie, u około 40 proc. pacjentów w krótkim czasie dochodzi do nawrotu stanu zapalnego.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego rozwija się szybko i niesie za sobą ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, dlatego nie wolno lekceważyć jego objawów. Po pojawieniu się symptomów wskazujących na obecność stanu zapalnego, należy w krótkim czasie udać się do lekarza i poddać się stosownym badaniom, by uniknąć sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.