Belgijscy chirurdzy zidentyfikowali w kolanie człowieka nieznane dotąd więzadło przednie. Według lekarzy, odkrycie może mieć kluczowe znaczenie dla leczenia powszechnych kontuzji tego skomplikowanego stawu. Więzadło przednie ma bowiem za zadanie chronić kolano podczas ruchów skręcających i zmiany kierunku.
Ortopedzi stawiają hipotezę, że w większości przypadków uszkodzenia więzadła krzyżowego (ACL) - co jest kontuzją częstą zwłaszcza u narciarzy - dochodzi jednocześnie do naruszenia lub zerwania nowo odkrytego więzadła przedniego (ALL). Wyjaśniałoby to, dlaczego duża część operacji rekonstrukcji więzadła krzyżowego nie przynosi oczekiwanych rezultatów i kolano pozostaje niestabilne.
Pierwsza wzmianka o więzadle przednim pojawiła się w 1879 roku, w pracy francuskiego chirurga Paula Segonda, badania nad tą częścią kolana nie rozwinęły się jednak od tego czasu. Teraz belgijscy ortopedzi ze szpitala uniwersyteckiego w Leuven, dr Steven Claes i prof. Johan Bellemans, dokładnie opisali jego anatomię - łączy ono zewnętrzną część kości udowej z kością piszczelową.
Jak powiedział brytyjski chirurg Joel Melton, w przeszłości mieliśmy mgliste wyobrażenie, że "coś się dzieje w tej części kolana, to odkrycie dało nam w końcu lepsze zrozumienie, o co chodzi.