Jak podkreśla w rozmowie z IAR profesor Kazimierz Roszkowski - dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, mimo poprawy, zapadalność na gruźlicę w naszym kraju jest wyższa niż w krajach starej Unii Europejskiej. W 2011 roku zarejestrowano w Polsce 8 478 przypadków gruźlicy. Profesor Roszkowski zaznaczył, że zakażenie prątkiem gruźlicy nie jest równoznaczne z zachorowaniem na tę chorobę. I właśnie ten fakt oraz to, że spada zapadalność może być przyczyną opóźnienia we wczesnej diagnostyce - zwraca uwagę profesor.
Ta wczesna diagnostyka to przede wszystkim wrażliwość, szczególnie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, na takie objawy jak przeciągające się powyżej trzech tygodni problemy z układem oddechowym, stany podgorączkowe, utrata masy ciała i nadmierne pocenie się.
Według profesora Roszkowskiego najprostszym sposobem ochrony przed zachorowaniem na gruźlicę jest prowadzenie higienicznego trybu życia. Alkoholizm, nikotynizm, niedożywienie, stres powodują obniżenie odporności i w konsekwencji zachorowanie u osoby zakażonej.
Unikanie zaś samego zakażenia jest dość trudne, bo nie wiemy z kim się stykamy. Dlatego higieniczny tryb życia to podstawa podkreśla profesor Roszkowski.
Najwyższa w stosunku do średniej ogólnopolskiej zapadalność na gruźlicę występuje w województwie lubelskim, świętokrzyskim i łódzkim.
24 marca obchodzony będzie Światowy Dzień Gruźlicy.
Komentarze(4)
Pokaż:
Prątki Kocha to bakterie z grupy "tlenowców" i obecnosc dymu z papierosa w plucach utrudnia im rozwoj i namnażanie!
Oczywiscie nie znaczy to, że gruźlicę należy leczyć paląc 20-30 papierosow dziennie!
Ale 3-5 papierosow - przy ogólnie zdrowym trybie zycia i rygorystycznym przestrzeganiu rezymu przyjmowania zaordynowanego zestawu lekarstw przez wymagany okres oraz zdrowym odzywianiu i wystarczajaco dlugim śnie (8-9 godzin) - nikomu jeszcze nie zaszkodzilo.
Jest nawet teoria, ze ludzie zapadajacy na gruzlice płuc rzadziej cierpia na raka płuc.
Uwaga! Streptomycyna moze niekorzystnie wplywac na funkcjonowanie wątroby!
Podobnie jak przy aplikowaniu innych antybiotykow zalecane jest regularne spożywanie jogurtu i kefiru!