Według WHO epidemia malarii utrzymuje się w 22 krajach Azji i Pacyfiku. W 2010 roku w tym regionie chorobą zaraziło się 30 milionów ludzi. Na malarię co roku umiera tam ponad 40 tys. osób, głównie w Indiach, Birmie, Bangladeszu, Indonezji oraz Papui-Nowej Gwinei.
Choć w ciągu ostatnich 10 lat liczba przypadków malarii w tym regionie spadła o 50 procent, to zaniepokojenie naukowców uczestniczących w Sydney w konferencji na temat tej choroby w krajach Azji i Pacyfiku wywołuje malaria występująca w dorzeczu Mekongu.
Wywołuje ją zarodziec odporny na chiński przeciwmalaryczny lek o nazwie artemizynina (qinghaosu) wytwarzany z zioła Artemisia annua.
Międzynarodowe wysiłki przyniosły rezultaty, ale wciąż ten szczep się rozwija - powiedział były szef światowego funduszu na rzecz walki z AIDS, gruźlicą i malarią Richard Feachem.
WHO pod koniec września wezwała kraje, w których występuje malaria wywoływana przez zarodziec sierpowaty (Plasmodium falciparum) do natychmiastowych działań mających na celu powstrzymanie rozwoju choroby. Ten groźny szczep zaobserwowano po raz pierwszy w 2004 roku na granicy Tajlandii i Kambodży. Od tego czasu pojawił się też na granicy Tajlandii i Birmy oraz w środkowym i południowym Wietnamie.
Jeśli wyjdzie poza swoje granice i dotrze do Afryki, może dojść do katastrofy zdrowotnej - powiedział szef programu walki z malarią prowadzonego przez WHO Robert Newman.
W celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby rozdawane są moskitiery, prowadzone są dezynsekcje i zwiększany jest dostęp do szybkich testów diagnostycznych.
Odporność na artemizyninę można zwalczać innymi lekami, jednak wydłuża to czas leczenia i zwiększa jego koszty.
Francuscy i brytyjscy badacze ogłosili ostatnio, że udało im się zsyntetyzować cząsteczki, które w warunkach laboratoryjnych okazały się skuteczne w walce z falciparum i mogłyby za jakiś czas zastąpić chiński lek.
W 2010 roku na malarię na całym świecie zmarło 655 tys. ludzi, głównie w Afryce, gdzie choroba ta co minutę zabija jedno dziecko - wynika z danych WHO.