Władze Chin wszczęły dochodzenie w sprawie jajek, zwanych gumowymi lub jajkami ping-pong, które przez zawartość pewnego związku są tak twarde po ugotowaniu, że odbijają się od podłogi, oraz powodują bezpłodność u mężczyzn - poinformowały chińskie media.

Reklama

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Wyjątkowo twarde jajka pojawiły się na chińskim rynku "w niewielkich ilościach". "Dochodzenie ma na celu uspokojenie konsumentów, którzy podejrzewają, że zostali oszukani przez nieuczciwych sprzedawców" i obawiają się o swoje zdrowie - poinformowała agencja Xinhua.

Xinhua wskazuje, że powodem może być organiczny związek chemiczny, gossypol, który jest dodawany do karmy dla kur. Gossypol spożywany w dużych ilościach powoduje obniżenie aktywności plemników - podała agencja dodając, że planuje się zastosowanie tej substancji w produkcji pigułek antykoncepcyjnych dla mężczyzn.

Reklama

W Chinach media co pewien czas ostrzegają przed obecnymi na rynku niebezpiecznymi substancjami takimi jak podrabiany olej do smażenia, skażone mleko dla niemowląt czy arbuzy eksplodujące z nadmiaru nawozu.

Czytaj także: Niski głos - niska płodność >>>

W 2008 roku co najmniej sześcioro dzieci zmarło, a blisko 300 tysięcy zachorowało po spożyciu mleka w proszku zawierającego melaminę - substancję chemiczną dodawaną do niskiej jakości lub rozrzedzonego mleka, by sztucznie zawyżony został poziom protein.

Trwa ładowanie wpisu