Można szybko pokonać stres, zażywając większą dawkę witamin z grupy B - dowodzą naukowcy z Swinburne University of Technology na łamach "Human Psychopharmacology" - podaje serwis naukowcy Kopalnia Wiedzy.

Reklama

Uczeni przez 3 miesiące obserwowali 60 wolontariuszy. Połowie z nich podawali suplementy z wysoką dawką witaminy B, a osobom z grupy kontrolnej - placebo. Następnie porównali wyniki testów osobowościowych po 1. i 3. miesiącu eksperymentu. Oceniali nastrój, poziom lęku i stresu oraz podejście do pracy.

W badaniu najlepiej wypadli wolontariusze, którzy przyjmowali duże dawki witaminy B - poziom stresu spadł o 20 proc. w porównaniu ze stanem z początku eksperymentu. W grupie kontrolnej nie zaszły znaczące zmiany.

Według uczonych witamina B, a konkretnie witamina B6, bierze udział w produkcji dopaminy i serotoniny odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

Nie pozostaje ci nic innego, jak podjadanie w czasie pracy pestek dyni i słonecznika, zjadanie na drugie śniadanie banana oraz pochłanianie w porze lunchu jajecznicy lub fasolki po bretońsku.