"Brak erekcji to może być czubek góry lodowej" - ostrzega doktor Andrew McCullough z nowojorskiej kliniki Langone Medical Center. Jak wynika z ostatnich kompleksowych badań przeprowadzonych przez zespół kanadyjskich i duńskich lekarzy, tą górą lodową mogą okazać się poważne problemy ze zdrowiem.

Reklama

O jakie problemy chodzi? Naukowcy wymieniają jednym tchem: zbliżający się atak serca, cukrzyca, depresja, stwardnienie rozsiane oraz choroba Parkinsona. Dobry seksuolog i urolog powinien bowiem potraktować pacjenta z problemami z erekcją przede wszystkim jak pacjenta z niewydolnością krążeniową. I zastanowić się, jakie mogą być przyczyny tej niewydolności.

Co więcej, kobiety, które tracą ochotę na seks, również powinny dokładnie się zbadać. Oziębłość może - podobnie jak w przypadku mężczyzn - oznaczać początki cukrzycy, chorób o podłożu hormonalnym, a nawet problemów z nerkami. U co trzeciej kobiety w wieku produkcyjnym skarżącej się na brak zainteresowania zbliżeniami seksualnymi lekarze zdiagnozowali stany depresyjne.

Najgorsze, że - jak przyznają lekarze - pacjenci często wstydzą się przyznać najpierw sami przed sobą, że z ich życiem seksualnym jest coś nie w porządku, a potem również przed lekarzem. Tymczasem odpowiednia i szybka diagnoza może nie tylko poprawić jakość seksu, ale przede wszystkim zapobiec rozwojowi groźnych chorób.

Reklama

>>> Czytaj także: Oralny seks jest gorszy niż papierosy