Coroczna konferencja EAD odbywała się dotychczas w Brukseli. W związku z przejęciem 1 lipca przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej spotkanie organizacji pozarządowych, stowarzyszeń oraz instytucji zajmujących się tą problematyką odbyło się w Warszawie.

Reklama

Wzięło w nim udział ok. 120 osób, reprezentujących organizacje, które zdecydowały się podjąć zobowiązanie realizacji konkretnych działań w walce z narkotykami.

Zastępca szefa wydziału antynarkotykowego dyrekcji generalnej ds. sprawiedliwości Komisji Europejskiej Paola Tardioli-Schiavo powiedziała, że KE jest wdzięczna polskiej prezydencji, iż jako jeden z priorytetów wskazała problemy związane z narkotykami. "Bardzo ważne jest nie tylko przekazywanie informacji, ale także konkretne działanie. (...) Chcemy skoncentrować się między innymi na kwestiach związanych z nowymi substancjami psychoaktywnymi" - podkreśliła.

Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński zaznaczył, że sprawy zwalczania przestępczości narkotykowej są domeną prawa każdego państwa. "W najbliższym czasie nie wyobrażam sobie, żeby którykolwiek z krajów zrezygnował ze swojej polityki w tym zakresie. W niektórych krajach karze się za posiadanie w innych za konsumpcję. W większości państw wprowadza się elementy dekryminalizacji czy depenalizacji posiadania narkotyków. Te podejścia są tak różne, że w najbliższym czasie nie ma szans na to, żeby zostały zastąpione jakąkolwiek regulacją" - uważa Jabłoński.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki odpowiedzialny m.in. za policję poinformował, że w Polsce w ciągu niespełna roku udało się ograniczyć obrót nowymi narkotykami, czyli tzw. dopalaczami. "Dzisiaj ten problem dzięki rozwiązaniom w naszym ustawodawstwie i działaniom prowadzonym przez naszych partnerów, udało się ograniczyć o kilkadziesiąt procent" - zaznaczył.



"Polska w czasie prezydencji problem narkotyków, narkotyków syntetycznych i nowych narkotyków traktuje jako jeden ze swoich priorytetów. Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami w zakresie walki z tą patologią i chcemy również zaproponować pewne rozwiązania, które mogłyby być przyjęte również w innych krajach europejskich" - mówił Rapacki.

Reklama

Jak przykład wymienił propozycję wprowadzenia europejskiego paktu narkotykowego dotyczącego narkotyków syntetycznych. "Jest to pakt, w którym określamy działania na poziomie międzynarodowym, związane z ograniczaniem narkotyków syntetycznych wśród społeczeństwa poprzez nowe rozwiązania legislacyjne, lepszą kontrolę obrotu prekursorami i szkolenia" - wyjaśnił Rapacki.

Przypomniał, że w Legionowie, dzięki wsparciu Komisji Europejskiej, zbudowano nowoczesne centrum zwalczania nielegalnych wytwórni narkotyków syntetycznych. "W tym centrum chcemy kształcić specjalistów zajmujących się zwalczaniem przestępczości narkotykowej" - dodał.

Komendant główny policji Andrzej Matejuk zapewnił, że policja stara się ograniczać narkotykową działalność przestępczą. Obecnie daje się zaobserwować rosnące zainteresowanie miękkimi narkotyki m.in. marihuaną, co potwierdza liczba likwidowanych plantacji. Matejuk podkreślił, że duże znaczenie w zwalczaniu przestępczości narkotykowej mają skuteczniejsze rozwiązania prawne.

W dniu objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE, w Hadze otwarto nową siedzibę Europolu. Europejski Urząd Policji, powstał na mocy Traktatu z Maastricht. Początkowo, od stycznia 1994 r. zajmował się operacjami związanymi ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej. 1 lipca 1999 r., po ratyfikacji przez państwa członkowskie konwencji Europolu, rozpoczął pełną działalność i zajął się również zwalczaniem przestępczości związanej z handlem ludźmi, w tym pedofilią, nielegalnym obrotem substancjami radioaktywnymi i nuklearnymi, fałszowaniem pieniędzy czy terroryzmem.