Kłopoty ze snem wynikające z hałasów emitowanych przez niedrożne drogi oddechowe dotykają 39 procent par dzielących sypialnię – wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z British Lung Foundation. Każda z poszkodowanych chrapaniem osób traciła średnio półtorej godziny ze snu każdej nocy. To daje 574 godziny w roku, czyli około 23 dni.
Co ciekawe, chrapanie bardziej przeszkadza kobietom. Z grupy przebadanych 2,5 tysiąca osób tylko 24 procent mężczyzn przyznawało, że budzi się, gdy ich partnerka chrapie. Odsetek ten wzrastał po drugiej stronie łóżka. Na kłopoty ze snem spowodowane hałasami płynącymi z nosa skarżyło się aż 41 procent badanych kobiet.
Eksperci podkreślają, że chrapanie ma nie tylko zły wpływ na osobę chrapiącą, na jej zdrowie i samopoczucie. Podobnie źle wpływa na niewyspanego partnera. Może nawet popsuć relacje w związku.
Według statystyk medycznych, chrapanie dotyka 4 procent mężczyzn w średnim wieku i 2 procent kobiet. Jest to jednak problem uleczalny – należy zgłosić się z nim do lekarza.
Zobacz także: Żona niewyspana to żona zła >>>