Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przyjrzeli się kilku tysiącom pacjentów z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym, powszechnie nazywanym chorobą maniakalno-depresyjną. Zidentyfikowali u nich na chromosomie 2. niewielki region związany z ryzykiem prób samobójczych. Wśród znajdujących się tam czterech genów zlokalizowali ACP1.

Reklama

Gen ACP1 był już w przeszłości pod lupą badaczy poszukujących przyczyn samobójstw. Znajdował się on bowiem u osób, które skończyły ze swoim życiem – właśnie u nich występował podwyższony poziom białka ACP1.

Amerykańscy badacze chcieli rozstrzygnąć kwestię dlaczego niektórzy pacjenci jedynie myślą o samobójstwie, a inni rzeczywiście targają się na swoje życie. Według nich winę ponoszę geny.

Wnioski wysnuli po analizie próbek DNA pobranych od 2698 dorosłych z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. Spośród nich 1201 podejmowało próby samobójcze, a 1497 nie. Okazało się, że w przypadku osób z jedną kopią pewnego wariantu genu w rejonie chromosomu 2. (tu zlokalizowany jest ACP1), ryzyko podjęcia próby samobójczej jest wyższe o 1,4 razy, a gdy kopie są dwie – niemal 3 razy.