Przez dziesięć lat naukowcy z University of Maastricht w Belgii badali ponad 120. tys. kobiet i mężczyzn w wieku od 55-69 lat. Badacze obserwowali, jakie efekty przynosi dieta bogata w warzywa, owoce, wartościowe tłuszcze, ryby, chude mięso i owoce skropione odrobiną alkoholu. Dodatkowo osoby poddane eksperymentowi zdrowy sposób odżywiania łączyły z wysiłkiem fizycznym.
Stosowanie się do tych zaleceń daje kobietom możliwość wydłużenia swojego życia o 15 lat, mężczyznom zaś o lat osiem - podkreślają specjaliści.
Od 1986 roku do 1996 roku badacze obserwowali wolontariuszy, którzy przestrzegali diety, nie palili, ćwiczyli i utrzymywali właściwą wagę. Z obserwacji naukowców z holenderskiego Maastricht University wynika, że stosowanie się do wspomnianych czerech zaleceń w znacznej mierze przyczynia się do obniżenia poziomu ryzyka przedwczesnej śmierci.
"Niewiele badań naukowych podejmuje obserwację zależności między dietą, a długością życia. Badania wskazały, że zdrowy styl życia przynosi wyraźne korzyści" - profesor Maastricht University, Piet van den Brandt. "Co więcej z naszych obserwacji wynika, że dieta śródziemnomorska przynosi większe korzyści kobietom" - dodaje naukowiec.
O zbawiennym wpływie tej zbilansowanej diety rozpisywał się "Journal of the American College of Cardiology". Zdaniem specjalistów taki sposób odżywiania zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, reguluje metabolizm i poziom, tłuszczów w organizmie zapobiega otyłości brzusznej, która przez dietetyków uznawana jest za najgroźniejszy typ otyłości. Dodatkowo dieta ta niweluje zagrożenie cukrzycą typu 2, a nawet niektórych rodzajów raka.